Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Haziran 2014, Perşembe 13:31

Yakıt krizi sağlık sistemini etkiliyor

 BM, Gazze’deki kamu hastanelerinde yakıtın tükenmekte olduğunu ve bunun ameliyatları etkilediğini bildirdi.

BM, Gazze’de sağlık sisteminin yakıt sıkıntısından olumsuz etkilendiği ve bu nedenle ameliyatların ertelenmek zorunda kaldığını bildirdi.

Yıllardır İsrail ablukası altında bulunan Gazze’de kısıtlı kaynaklar hayatın her alanını etkilemeye devam ediyor. Buna son olarak yakıt krizi nedeniyle sağlık sisteminin yaşadığı sorunlar eklendi.

BM Acil Durumlar Koordinatörlüğü’nden (OCHA) yapılan açıklamada, yakıt sıkıntısının kamu hastanelerini olumsuz etkilediği kaydedildi. Hastanelerin günlük 8 bin litre dizel yakıt kullandığının vurgulandığı açıklamada, rezervlerdeki doluluk oranının yüzde 20’ye kadar düştüğü belirtildi.

Açıklamada, stokların azalması sonucu cerrahi operasyonların iptal edildiği, ambulansların olaylara müdahalesinde de yüzde 50’lik kesinti yapılması zorunluluğu doğduğu vurgulandı.

Gazze’deki hastanelerde ilaç sıkıntısının da had safhada olduğu ve bu sorunun çözümü için Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) kronik rahatsızlıklar için 1 buçuk milyon dolarlık ilaç aldığı belirtilen açıklamada, bu ilaçların hastanelere ulaştırılmasının ise haftalar süreceği kaydedildi.

Açıklamada, Gazze’deki hastanelerin uluslararası kuruluşlardan yardım istediği de dile getirildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Beyin tümörü oluşumunu engelleyecek yeni aşı

Alman Kanser Araştırmaları Merkezi (DKFZ) tarafından yapılan deneyler sonucunda geliştirilen bir aşı ile beyin tümörlerinden önemli bir kısmının yayılması engellenebilecek....

Kapat