Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Eylül 2012, Perşembe 17:29

WCE 2012’de gerçekleştirilen 3D canlı ameliyat sunumları büyük ilgi gördü

İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşen 30. Dünya Endoüroloji Kongresi; tıp bilimi ile teknolojiyi buluşturdu. Ürolojinin bir alt dalı olan endoüroloji alanında bilim ve teknolojinin getirdiği son yenilikler ve bulguların paylaşıldığı kongrenin ana teması canlı cerrahi ameliyatlarıydı. Eğitim odaklı kongre kapsamında İstanbul’da eşzamanlı 17 ameliyat gerçekleşti. Bu ameliyatlar; kongre salonunda HD kalitesinde canlı olarak yayınlandı. Dünya çapından kongreye katılan 2 bin 500 hekim; ameliyatları 3D gözlükleriyle bir bilim kurgu filmi izler gibi naklen seyretti. Dünya Endoüroloji Kongresi; canlı ameliyatlarda kullanılan bu teknoloji açısından tıp tarihine geçti.

30. Dünya Endoüroloji Kongresi gerçekleştirilen 3D canlı ameliyat sunumları büyük ilgi gördü.

Salondan ameliyathaneye interaktif bağlantı

5 gün süren kongrenin ilk gününde (4 Eylül) 5 iyi huylu prostat ameliyatı, ikinci gününde (5 Eylül) ise 4 prostat kanseri ameliyatları gerçekleşti. Prostat kanseri ameliyatlarının 2’si da Vinci robotuyla 3D olarak diğer 2’si 3D ve HD laparoskopik olarak farklı farklı masalarda uygulandı ve bu ameliyatlar aynı anda kongre salonuna aktarıldı. Moderatörler aracılığıyla kongre salonunda ameliyathaneye interaktif bağlantı sağlandı. Salondaki katılımcılar ile ameliyatı gerçekleştiren hekimler karşılıklı olarak kritiklerini paylaştı.

Böbreğin normal dokusunu koruyan kanser ameliyatı

Kongrenin üçüncü gününde (6 Eylül) böbrek kanseri ameliyatları gerçekleşecek. Böbrek dokusu olduğu gibi korunarak kanserli hücre olarak temizlenecek. Dördüncü gün (7Eylül) ise böbrekteki taş, 3-4 mm’lik deliklerden veya idrar yolundan girilerek çıkarılacak.

Eğitim odaklı yürütülen kongre kapsamında genç hekimlere çeşitli fırsatlar sunuluyor.

Kongrenin; öncekilerden en önemli farkı genç hekimlere kapılarını açmasıydı. Dünya Genç Endoürologlar Platformu’ndan 300 genç endoürolog kongreye katıldı. Eğitim odaklı yürütülen kongre kapsamında genç hekimlere çeşitli fırsatlar sunuluyor. Kongre kapsamında kurulan simülasyon merkezi ise en çok genç endoürologların ilgisini çekiyor. Genç hekimler; da Vinci robotunun da bulunduğu simülasyon merkezinde kurulan simülatörlerde; PlayStation oynar gibi cerrahi ameliyatlar gerçekleştiriyor. Eğitim amacıyla kurulan simülatörlerle; hekimler son teknolojiyi öğrenme ve uygulama imkânı buluyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
TTB ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’i istifaya çağırdı

TTB ve ATO'nun düzenlediği ortak basın toplantısında, TUS puanlama ve yerleştirmelerinde değişiklik yapılması skandal olarak nitelendirildi.

Kapat