Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Eylül 2012, Çarşamba 17:40

TTB ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’i istifaya çağırdı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Ankara Tabip Odası (ATO), ÖSYM’nin Aralık 2010 TUS sorularında hata bulunduğunu ve bu sebeple kimi soruların yargı kararıyla iptal edildiğini duyurarak, sınava giren hekimlerin puanlama ve yerleştirmelerinde değişiklik yapmasıyla ilgili olarak, dün (4 Eylül 2012) ortak basın toplantısı düzenledi.

TTB İkinci Başkanı Prof. Dr. Gülriz Erişgen, Genel Sekreteri Dr. Bayazıt İlhan, Merkez Konseyi üyeleri Dr. Melda Pelin Yargıç, Dr. Filiz İncekara ve ATO Başkanı Prof. Dr. Özden Şener’in katıldığı basın toplantısında, olay bir skandal olarak nitelendirilerek ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir istifaya çağırıldı.

Toplantıda yapılan açıklamada,

“Yaklaşık iki yıl öncesinde yapılan sınav sonrası, meslektaşlarımız uzmanlık eğitimine başlamak üzere çeşitli bölümlere yerleştirilmiş, birçoğu şehir değiştirmiş, evini, ailesini taşımış, yeniden düzenlerini kurmuştur. Yerleştirilmediği bilgisini alanlar ise yeniden sınav hazırlıklarına başlamış, başarılı olabilmek için zaman, emek ve para harcamıştır. Bir buçuk yıl sonra hekime uzmanlık alanını değiştirebileceği, TUS’ta başarılı olmak için uğraşan hekime aslında bu süre boyunca uzmanlık eğitiminin önemli bir kısmının tamamlamış olması gerektiği söylenmektedir. Puanı düşük geldiği için hiç tercih yapmayan meslektaşlarımızın yeni sıralamaya göre tercih yapma hakkı doğmamıştır. Sonuç olarak, çok sayıda meslektaşımız değişik şekillerde hak kaybına uğratılmıştır.”

ifadeleri kullanıldı.

TTB ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir'i istifaya çağırdı

Toplantıda söz alan ATO Başkanı Prof. Dr. Şener, ÖSYM’nin son birkaç yıldır beceriksiz ellerde olduğunu belirterek,

“O kadar çok hata yapılıyor ki, sanki ÖSYM kasten çökertilmeye çalışılıyor. Bu kadar çok hata yaptığınız zaman kim olursanız olsun, artık o görevde kalmamanız gerekir.”

diye konuştu. Prof. Dr. Şener, bu tür görevlerin bu kadar çok hata kaldırmadığını, insanların hayatı ile oynandığını kaydederek,

“Güvenlik nedeni ile TUS’un ertelenmesi bir skandaldı. Çünkü o zaman da insanları maaşsız, 3 ay evde oturttunuz. Şimdi de bir buçuk yılını çalıyorsunuz. Bu bir kamu zararıdır da aynı zamanda. Boşuna verildi size o eğitim. Yer değiştirdiniz ve çöpe gitti aldığınız o eğitim. Bu kamu zararının bir sorumlusu olmayacak mı? Hiç değilse bir kişi ‘pardon yanlış yaptık özür dileriz’ diyerek çekilebilmeli.”

dedi.

TTB İkinci Başkanı Prof. Dr. Erişgen de, TTB olarak TUS konusunda ÖSYM ile birlikte çalışmayı talep ettiklerini bildirdi. Prof. Dr. Erişgen,

“Görüyoruz ki şu anda ÖSYM asla güvenilir bir kurum değil. Hekimler güvenebilmek için TTB’den bu bu sınava müdahil olmasını istiyorlar. TTB’nin bu sürece dâhil olması hekimlerin gözünde bu sınavın güvenilirliğini artıracaktır.”

diyerek TUS ve benzeri sınavların nasıl hazırlanması ve nasıl olması gerektiğine dair bir raporu da hazırlayarak ÖSYM’ye ileteceklerini bildirdi.

TTB ve ATO tarafından gerçekleştirilen toplantıya ilişkin açıklamayı TTB resmi internet sitesi üzerinde bulabilirsiniz.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Ürün koruması ciddi bir tedarik zinciri konusu halini alıyor

Sağlık sektörü yöneticileri maliyet kontrolü baskılarına ve küresel ekonomik zorluklara rağmen büyümeye ve BT yatırımlarına devam ediyor.

Kapat