Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Mayıs 2012, Perşembe 14:04

Vücut içine yerleştirilmiş medikal cihazlara kablosuz elektrik transferi

ABD’nin Texas eyaletinde yer alan Rice Üniversitesi’nin Biyomühendislik Bölümü öğrencileri, vücut içi kalp pompası gibi, yüksek enerji ihtiyacı olan implante edilebilir medikal cihazlara temassız elektrik iletimi sağlayan yeni bir yöntem geliştirdiler.

Yüksek enerji ihtiyacı gösteren implante edilebilir medikal cihazlar sürekli elektrik bağlantısına ihtiyaç duyuyor ve bu bağlantı cihazdan deri dışına uzanan kablolar aracılığı ile gerçekleştiriliyor. Deri üzerinde kabloların çıkışına izin veren açıklıklar nedeniyle bu cihazlar hasta açısından yüksek enfeksiyon riski barındırıyor. Ayrıca, vücut dışına uzanan kablolar nedeni ile hastanın yaşam kalitesi de olumsuz etkileniyor.

Rice Üniversitesi öğrencilerinin geliştirdiği yöntemde ise vücut dışında bir kemerle yerleştirilen aparat aracılığı ile derinin 1 cm altına yerleştirilen sarmal üzerinde elektromanyetik alan oluşturuluyor ve sarmalın ürettiği elektrik vücut içinde yer alan cihaza güç veriyor. Vücut içinde yer alan sistemde bulunan bir pil sayesinde hasta elektrik için manyetik alan yaratan aparatı belirli bir süre, örneğin banyo yaparken, üzerinden de çıkarabiliyor.

* Haberin fotoğrafı ve video Rice Üniversitesi internet sitesinden alınmıştır.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Facebook yeni durum güncelleme seçeneği ile organ bağışını teşvik ediyor

Facebook, kullanıcıların organ bağışında bulunduklarını profillerinde gösterebilmelerine izin veren özel bir durum güncelleme seçeneğini aktif hale geçirdiğini duyurdu.

Kapat