Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Mayıs 2013, Salı 12:19

Valeant Bausch & Lomb’ı satın alıyor

Kanadalı ilaç üreticisi Valeant, ABD’li optik ürün üreticisi Bausch & Lomb’ı 8.7 milyar dolar karşılığında satın alacağını açıkladı. Bu satın almayla küresel piyasanın çok daha büyük oyuncuları arasına girmeyi hedefleyen Valeant’ın hisselerinde ise Cuma günüden bu yana yüzde 13 artış yaşandı.

Valeant, dün yaptığı açıklamayla Bausch & Lomb’u satın almak için anlaşmaya vardıklarını bildirdi. 160 yıllık şirket 8.7 milyar dolarlık anlaşmayla birlikte kontak lens ve lens bakımı gibi optik ürün alanında da faaliyet göstermeye başlayacak.

Bausch & Lomb’u bünyelerine katmanın bugüne kadarki en büyük büyüme hamleleri olduğuna deyinen şirket CEO’su Michael Pearson, artık dünyanın en büyük 15 ilaç devi arasına girmelerinin de mümkün olduğunu ifade etti.

Pearson, Bausch & Lomb’ın Ortadoğu ve Çin’deki faaliyetlerinin de katkısıyla Valenat’ın 2013 yılı gelirinde de büyük bir artış beklediklerini dile getirdi.

Cuma günü satın alma için yapılan görüşmelerde sonuca yaklaşıldığı haberlerinin yükselmesiyle Valeant hisseleri yüzde 13 değer kazandı.

Son dönemde oldukça iyi performans gösteren Valeant’ın  hisseleri değerini 3 yıl içerisinde ise toplamda 6’ya katladı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kanser ilaçlarında önemli gelişme

Kanser tedavisinde kullanılan temel ilaçlarda yaşanan sıkıntı, hastaları zaman zaman karaborsacıların eline düşürebiliyor. Ancak hem Türk Eczacıları Birliği (TEB) hem...

Kapat