Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

27 Mayıs 2013, Pazartesi 17:38

Kanser ilaçlarında önemli gelişme

Kanser tedavisinde kullanılan temel ilaçlarda yaşanan sıkıntı, hastaları zaman zaman karaborsacıların eline düşürebiliyor. Ancak hem Türk Eczacıları Birliği (TEB) hem de Sağlık Bakanlığı, hastaları uyarıyor: “Simsarlara gitmenize gerek yok, tüm ilaçları biz getirtiyoruz. Hem de bir kuruş ödemenize gerek kalmadan.”

Etiket fiyatı 9 lira olmasına karşın karaborsada fiyatı 120 liraya kadar çıkan Purinethol ise hem TEB’in depolarında mevcut hem de ithalatçı firmanın 30 bin kutusu  kısa sürede Türkiye sınırlarından girmiş olacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) 2011 yılı Kasım ayında aldığı ilaçta indirim kararından sonra kanser ilaçlarında başlayan sıkıntı, TEB’in ithalatıyla aşılmaya çalışılsa da zaman zaman hastalar karaborsacıların eline düşmekten kurtulamıyor. Belomycn, Purinethol, Deticene, Mitoymcin gibi yaklaşık 10 kalem temel kanser ilaçları, Türkiye geneline yayılmış 24 bin eczanede satılamadığından, TEB aracılığıyla yurtdışından Türkiye’ye getiriliyor.

TEB Genel Sekreteri Harun Kızılay, “Hastalarımıza bir kez daha sesleniyorum. Türkiye’nin neresinden olursanız olun, ister Hakkari’de ister Kars’ta isterseniz İstanbul’da.  Reçetenizi ve raporunuzu düzgün olarak bize gönderin, ilacınızı en geç iki gün içinde evinize gönderelim. Bir kuruş da ödeme yapmayın” diyor.

24 BİN ECZANEDE SATILMALI!

Genel Sekreter Kızılay, TEB olarak asıl taleplerinin tam ilaçların Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış olan 24 bin eczanede satılması olduğunu vurgularken, bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ilaç fiyatlarını mutlaka gözden geçirmesi gerektiğini söyledi. Bunun için zaman zaman SGK yetkilileri ile görüşmeler yaptıklarını dile getiren Kızılay, “Bize bir çalışma yaptıklarını bildirdiler ama bu ne zaman sonuçlanır bilmiyorum. Ancak biz hastalarımızı mağdur etmemek için tüm ilaçları yurtdışından getirmeye devam edeceğiz” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
AB ilaç pazarında 6. sıradayız

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu; Sağlık Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK'ın ortak düzenlediği “Medikal Biyoteknoloji Konferansı”na katıldı....

Kapat