Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

27 Mayıs 2013, Pazartesi 17:10

AB ilaç pazarında 6. sıradayız

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu; Sağlık Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK’ın ortak düzenlediği “Medikal Biyoteknoloji Konferansı”na katıldı. Burada konuşan Müezzinoğlu, Türkiye’nin, gıdadan ilaç sanayisine, tarımdan enerjiye geniş bir yelpazeyi barındıran biyoteknoloji alanında artık söz sahibi olması gerektiğinin altını çizdi. Müezzinoğlu şöyle devam etti: Açığımızı kapatmak ve yerli biyoteknoloji üretiminde arzu ettiğimiz noktaya gelebilmek için kanser dâhil birçok biyoteknolojiyi gerektiren ilacı ve cihazı ülkemizde üretmek için çalışmaları hızla artırmamız gerekiyor. Gıdadan ilaç sanayisine, tarımdan enerjiye geniş bir yelpazeyi barındıran biyoteknoloji alanındaki potansiyelimizi değerlendirmek ve bu sektörde de söz sahibi olmak zorundayız.”

AB ilaç pazarında 6. sıradayız

Sağlık hizmetlerine ve ilaca erişim konusunda Türkiye’nin son 10 yılda gelişmiş ülkelerin seviyesine ulaştığını açıklayan Müezzinoğlu, teknolojiyi ihraç eden ülke haline gelmeyi hedeflediklerini söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı: “Dünya ilaç pazarında 16. AB ilaç pazarında 6. sırada yer alan ülkemizin ilaç ihracı ve biyoteknoloji buluşlarından aldığı pay ne yazık ki çok düşüktür. Bu durumu değiştirebilmek ve biyoteknolojide söz sahibi bir ülke konumuna yükselmek için TÜBİTAK’ın öncülüğünde geliştirilen medikal teknoloji yol haritasının faydalı sonuçlar üreteceğine inanıyorum. Her yıl ilaca yaklaşık kamu olarak 40 milyarın üzerinde para ödüyoruz. Ülke olarak ödediğimiz miktar 50 milyonun üzerinde günlük olarak. Sağlık harcamalarında yaklaşık 6-6,5 milyarlık dış ticaret açığımız var.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Stres iyi alışkanlıkları da pekiştiriyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir araştırma, insanların baskı altındayken daha önce sanılanın aksine sadece aşırı yemek ya da alışveriş gibi...

Kapat