Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

27 Mayıs 2013, Pazartesi 15:57

Stres iyi alışkanlıkları da pekiştiriyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırma, insanların baskı altındayken daha önce sanılanın aksine sadece aşırı yemek ya da alışveriş gibi kötü alışkanlıklara yönelmediğini gösterdi. Kişilik ve Sosyal Psikoloji dergisinde yayımlanan araştırmada, insanların baskı altındayken de, daha önce edinmiş oldukları spor yapmak ya da sağlıklı beslenmek gibi alışkanlıkları sürdürdüğü görüldü.

Güney California Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, 65 öğrencinin davranışları 10 haftalık bir süre boyunca incelendi.

Araştırmanın amacı, insanların stres altındayken irade gücünü ne ölçüde kullanabildiklerini görmekti. Öğrencilerin baskı altında oldukları ve normalden az uyudukları sına dönemlerinde, eski alışkanlıklarına daha sıkı sarıldığı görüldü.

Yani kahvaltısını sağlıksız yiyeceklerle yapmaya alışmış öğrenciler, sınav döneminde çok daha fazla sağlıksız gıda tüketti. Ama sağlıklı yiyeceklerle kahvaltıya alışmış olanlar da, aynı şekilde alışkanlıklarını sürdürdü. Gazetelerin köşe yazılarını okumayı alışkanlık edinenler de, vakitleri kısıtlı olsa da bunu yapmayı sürdürdü.

Düzenli olarak spor yapanlar da, baskı altındayken daha çok spor yaptı. Çalışmayı yapan ekibin lideri Prof. Wendy Wood araştırmaları hakkında şunları söyledi;

“Davranışlarımızı değiştirmeye çalıştığımız zaman motivasyonumuz ve kendimizi kontrol konusunda stratejiler geliştiriyoruz. Ama yapmamız gereken yeni alışkanlıkları nasıl edineceğimizi düşünmek. Alışkanlıklar yorgun olsak da, kendimizi kontrol edecek enerjimiz olmasa da devam ediyor”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’de 10 milyon kişinin kolesterolü yüksek

Birçok hastalığın gelişmesinde etkili olan yüksek kolesterol, Türkiye'de yaklaşık 10 milyon kişide sınır değerlerin üstünde bulunuyor.  Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr....

Kapat