Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

18 Eylül 2012, Salı 17:14

Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu, Macaristan’da bir araya geldi

30’u aşkın ülkeden böbrek vakıfları, diyaliz hastaları sivil toplum kuruluşları ve akademisyenlerin katılım sağladığı Uluslararası Böbrek Vakıfları (IFKF) Kongresi, geçtiğimiz hafta Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de gerçekleştirildi. Kongre’de Dünya Böbrek Günü 2013 yılı teması “akut böbrek hasarı” olarak belirlendi.

Toplantıda, IFKF Başkanı Timur Erk, Uluslararası Nefroloji Birliği (ISN) Başkanı Prof. Dr. John Feehally ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Lazslo Rosivall tarafından “Kronik Böbrek Hastalığı ile Yaşayan Bireylerin Biyolojik, Psikolojik, Sosyal ve Etik İhtiyaçlarına Yönelik Bütünsel Yaklaşım” başlıklı Budapeşte Deklarasyonu da imzalanarak yayımlandı.

Deklarasyon, genel hatları ile Kronik Böbrek Hastalığı (KBH) ile mücadelede bütünsel bir yaklaşım benimsenerek hastaların yaşam kalitesini artırmanın sağlık sektörünün, devletlerin ve sivil toplum örgütlerinin birlikte hareket etmesini gerektirdiğinin altını çiziyor. Devletlerin önceliğinin kar amacı gütmeyen uluslararası kuruluşlarla birlikte hastaların taranması, önleyici hekimlik hizmetleri, tedavi ve rehabilitasyon gibi kapsamlı faaliyetlerde bulunmak üzere işbirliği yapması olduğuna ve bilim insanlarının, sağlık profesyonellerinin, böbrek hastalarının ve toplumun tamamının hastalığı önleme, ortaya çıkarma, tedavi konusunda eğitilmelerin desteklenmesinin önemine işaret ediyor.

Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu, Macaristan'da bir araya geldi

KBH, Türkiye’de 8 milyon kişiyi tehdit ediyor

Halen dünyada bulaşıcı olmadığı halde hızla yayılan hastalıklardan biri olan KBH, ülkemizde 70 bini diyaliz tedavisi görmekte olan yaklaşık 8 milyon kişiyi tehdit ediyor. Önlenebilir bir hastalık olan KBH’ye hipertansiyon, obezite ve şeker hastalığı eşlik ediyor. KBH ile temelde tuz kullanımın azaltılması, fazla kiloların verilmesi, tansiyonun kontrol altında tutulması, sağlıklı beslenme ve egzersiz gibi sağlıklı seçimleri benimseyerek mücadele edilebiliyor.

Türk Böbrek Vakfı’nın hazırladığı poster birincilikle döndü

Türk Böbrek Vakfı, geleneksel poster yarışmasına Dünya Böbrek Günü Etkinlikleri, Vakıf Faaliyetleri – Bir Ulusun Tuz Tüketimi Alışkanlıklarını Dönüştürmek: Türkiye Örneği ve Yol Haritası, Yaşlı Diyaliz Hastalarının Beslenme Durumları, Yaşlı Diyaliz Hastalarının Bilişsel İşlevlerinin İncelenmesi, Hemodiyalizde Single Needle Kullanımı ve son olarak Diyaliz Hasta Verilerinin İncelenmesi başlıklı toplam altı poster ile katıldı. Poster yarışmasında, Dünya Böbrek Günü etkinlikleri kategorisinde birincilik ödülüne Türk Böbrek Vakfı sahip oldu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sandoz Türkiye’den uluslararası transfer

Sandoz Türkiye'den Esra Aktaş Doğu Sandoz Asya-pasifik, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi'ne teknik operasyonlardan sorumlu İnsan Kaynakları Başkanı olarak atandı.

Kapat