Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Haziran 2014, Pazartesi 10:15

Üç ayrı insanın DNA’sından embriyo yaratabilinecek

The Verge’in bildirdiğine göre ABD ve Büyük Britanyalı araştırmacılar kısa bir süre sonra üç ayrı insanın DNA’sından embriyon yaratabilecekler.

 Bilim insanları son 10 yıldır farklı DNA’ların çocuk doğumu için birleştirilmesi yöntemi üzerinde çalışıyorlar. Araştırmalar Mitokondri hastalığı geçiren kadınlara yardım amacıyla yürütülüyor. Bu kalıtımsal hastalık genetik olarak çocuklara da geçebiliyor.

 Mitokondri DNA’sındaki bozukluklar kramp, körlük, kalp sorunları ve karaciğer hastalıkları gibi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bunun yanında bu tip bir DNA, kadınlar yoluyla iletiliyor. Bu nedenle pek çok kadın gelecekteki çocuklarının bu hastalığa kapılmasından çekiniyorlar.

 Üçüncü şahısların genleriyle gerçekleşecek ‘Mitokondri değişimi’ kadınların eşleriyle birlikte sağlıklı çocuklar doğurmalarına imkân verecek.

 ‘Mitokondri değişimi’ sırasında sağlıklı kadının yumurtasının çekirdeği, kusurlu DNA sahibi kadının yumurtasına yerleştiriliyor. The Verge’in bildirdiğine göre Britanya bilimsel grubu böylesi bir dölleme yönteminin Mitokondri hastaları için sağlıklı olduğu kanısına vardı. Britanya hükümeti yakın bir süre sonra Mitokondri değişiminin önündeki yasal engelleri kaldırabilir. Bu nedenle üç DNA’lı ilk çocuk Britanyalı olabilir.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bilim insanları çok tehlikeli grip virüsü üretti

Wisconsin–Madison Üniversitesi mensubu bilim insanları gerçekleştirdikleri bir deney sonucunda insan hayatı için tehlikeli bir grip virüsü yarattılar. Karşıtlarının ‘delice’ nitelendirdiği...

Kapat