Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Haziran 2014, Pazartesi 09:42

Bilim insanları çok tehlikeli grip virüsü üretti

Wisconsin–Madison Üniversitesi mensubu bilim insanları gerçekleştirdikleri bir deney sonucunda insan hayatı için tehlikeli bir grip virüsü yarattılar. Karşıtlarının ‘delice’ nitelendirdiği deneyle üretilen virüs, tüm dünyada 50 milyon insanın ölümüne neden olan İspanyol grip virüsüne çok benziyor.

Iosihiro Kavaoka yönetiminde çalışan Amerikalı araştırmacılar deneylerinin kuş hastalıklarının insanlar açısından riskinin ölçülmesi açısından önemli olduğunu iddia ediyorlar. The Guardian gazetesinin aktardığına göre bilim insanlarına eleştiri getirenler ise araştırmanın sponsorlarına deneyleri daha fazla finanse etmeme çağrısında bulunuyorlar.

Bilim insanları ‘Ters Genetik’ olarak isimlendirilen yöntem sayesinde farklı kuş griplerinden gen parçacıklarını birleştirip yeni bir grip virüsü yarattılar. Yeni virüs hava ve temas yoluyla bulaşıyor.

Kraliyet Bilim Cemiyeti eski başkanı Lord May konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: ‘Yaptıkları şey akıldışı. Tüm proje çok tehlikeli. En büyük tehlike hayvanların içindeki virüslerde değil laboratuvarlardaki aşırı ihtiraslı bilim insanlarından geliyor”.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İspanyol gribi laboratuvar ortamında yeniden üretildi

Bilim insanları, dünyanın gördüğü en öldürücü virüslerden birini yeniden hayata döndürdü. Yaban ördeklerinde bulunan bir kuş gribi türünden yararlanarak ortaya...

Kapat