Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Ekim 2013, Cuma 09:47

‘TÜRKKÖK Projesi’ tamamlandı

Lösemi başta olmak üzere kemik iliği nakli gereken ancak vericisi bulunmayan kan hastalarının umudu ‘TÜRKKÖK Projesi’ tamamlandı. 20 milyon TL’lik verici bankası kuracak olan Sağlık Bakanlığı, 400 bin gönüllü kan bağışçısını kullanacak.

GÖNÜLÜ BAĞIŞÇILAR

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre; Sağlık Bakanlığı Organ, Doku Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanı Arif Kapuağası TÜRKKÖK Projesi’ni anlattı. Sistemle yıllık 3 bin 500 nakil yapılabileceğini belirten Kupağası, ‘Proje, gönüllü bağışçılarla yürütülecek. 20 milyon TL’yi bulacak sistem verici bankası şeklinde gerçekleşecek. Uygun ilik bulunamaması halinde verici bankası devreye girecek’ dedi

150 TL’LİK TEST

Kapuağası toplanan kanların, doku tiplemesinin yapılacağını ifade etti. Bu bilgilerin veri tabanına aktarılacağını bildiren Kapuağası şöyle devam etti: Kızılay kanı alacak, 150 TL’lik bir testle doku tipini belirleyecek, bu veriler de bilgi bankasında depolanacak. Öncelikle Kızılay’ın halihazırda bulunan 400 bin gönüllü kan bağışçısı kullanacağız.

Akraba dışı verici yok

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Avrupa ülkelerinde nakillerin yarısı akraba dışı vericilerden yapılıyor. Türkiye’de bu oran ise yüzde 5. Bu durum Türkiye’de akraba dışında uygun verici bulunamamasından kaynaklanıyor. Türkiye’de, 2012 yılında 2 bin 592 kişiye ilik hakli yapıldı. Bu nakillerin bin 416’sı kişilerin kendinden, bin 176’sı da akraba ve akraba dışından yapıldı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Doktora tehdite 2 yıl hapis

Kocaeli'nin Köfrez ilçesinde, bir sağlık ocağında meydana gelen olayda, görevli doktoru tehdit ettiği iddiasıyla tutuksuz olarak yargılanan Cuma K. mahkeme...

Kapat