Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

18 Mart 2014, Salı 11:14

Türkiye’nin ilk ‘kök hücre’ protokolü imzalandı

Türkiye’nin ilk ‘kök hücre araştırma merkezi’ olacak Mamak Sağlık ve Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün protokolü imzalandı.

Ankara Mamak Belediyesi ile Sağlık Bilimleri İleri Teknoloji Araştırma Vakfı’nın birlikte gerçekleştirdiği çalışmanın imzaları Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ekrem Yeter ve Hacettepe Üniversitesi Teknokent A.Ş Yönetim Kurul Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Tuncay Delibaşı arasında imzalandı.

Mamak Belediyesi’nde gerçekleştirilen törende konuşan Mesut Akgül, “Mevcut üniversitelerin tekrarı olmayacak ve dünyada yalnızca Amerika, Almanya ve Hollanda gibi 3 ülkede bulunan bir merkezi Türkiye’de Mamak’ta kuruyoruz. Türkiye yıllarca beyin göçü verdi. Burada kurulacak üniversiteyle bu süreci tersine çevireceğiz. Bu merkez ismini ilerde açıklayacağımız ve dünyanın en prestijli iki üniversitesiyle işbirliği yapacak.” dedi.

Doç. Dr. Ekrem Yeter de merkez hakkında kısaca bilgi verdikten sonra, ortak işbirliğiyle kurulan kök hücre merkezinde; lisans üstü ve doktora öğrencisi yetiştirmeyi, patent ve patent sonrası üretim için destek sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

KÖK HÜCRE LABORATUVARINDA 4 BİNDEN FAZLA KİŞİ ÇALIŞACAK

Dünyada dördüncü ve Türkiye’de ilk olan ‘kök hücre araştırma merkezi’ yıl sonunda çalışmalar yapılmaya hazır hale getirilecek. 2017 yılının başında bütün birimleriyle tamamlanması hedeflenen merkezde öğrenci ve eğitimci kadrosuyla toplam 4 binden fazla kişi çalışacak. İlk etapta ‘Mühendislik ve Yaşam, Tıp Fakültesi ve Açık Öğretim’ fakülteleri açılacak.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kazara Alzheimer’a karşı ilaç bulundu

İsrail-İbrani Üniversitesi eski rektörü Prof.Marta Weinstock, morfin maddesinin insan vücudunda yarattığı yan etkileri araştırırken kazara Alzheimer’a karşı bir ilaç buldu....

Kapat