Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

18 Mart 2014, Salı 10:46

Kazara Alzheimer’a karşı ilaç bulundu

İsrail-İbrani Üniversitesi eski rektörü Prof.Marta Weinstock, morfin maddesinin insan vücudunda yarattığı yan etkileri araştırırken kazara Alzheimer’a karşı bir ilaç buldu.

Normal şartlarda morfin yüksek dozlarda verildiğinde beynin nefes almayı kontrol eden bölgesine etki ederek solunumun yavaşlamasına hatta ölüme neden olabiliyordu.

Prof. Marta Weinsstock amacı aslında morfin maddesinde kimyasal bir değişiklik yaparak ilacın hastalar tarafından yüksek miktarlarda kullanılmasını sağlamaktı.

Ancak profesörün liderliğindeki araştırma ekibinin geliştirdiği ilaç deneylerde, beynin hedefledikleri bölge yerine başka bir bölgesine; hafızadan sorumlu olan ön bölgesi, hippocampus bölgesine olumlu etki etti.

Dolayısı ile ağrılı hastaların yüksek dozlarda morfin almasını araştıran ekip kazara Alzheimer’in neden olduğu beyin hasarını düzelten bir ilaç bulmuş oldu.

Rosin’in  kazara bulduğu ve İsviçreli ilaç firması Novartis’e  sattığı Exelon bugün hafif seviyedeki Alzheimer ve Parkinson vakalarını tedavi etmek için kullanılıyor.

İbrani Üniversitesi Profesörü Rosin bugünlerde Hayfa’daki Tehnion  Üniversitesi’nden Prof. Musa Yahudim ile birlikte çok daha ileri Alzheimer vakalarını tedavi edecek Ladostigil ismini verdikleri bir ilaç üzerinde çalışıyorlar.

Daha deneysel seviyede olan ilaç şimdilik sadece fareler üzerinde kullanılıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN