Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

18 Temmuz 2013, Perşembe 14:38

Türkiye’de ilk kez çene nakli yapılıyor

Muğla’da beyin ölümü gerçekleşen Polonyalı turist Andrzej Kucza’nın yüzünün yanı sıra çenesinin de Recep Sert’e nakledildiği belirtildi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip tarafından 43 yaşındaki Polonyalı turist Andrzej Kucza’dan alınan yüz, 2007 yılında silahını temizlerken av tüfeğinin ateş alması sonucu yüzünden yaralanan 27 yaşındaki Recep Sert’e naklediliyor.

Nakil işleminde, kazada çenesini ve sol gözünü kaybeden Sert’in yüzünün yanı sıra çenenisinin de değiştirildiği öğrenildi. Recep Sert’e tam yüz nakli yapıldığı, göz kapakları ile kulakları hariç, kaşları, burnu ve alt çenesi ile üst çenesinin değiştirildiği kaydedildi. Çene nakil işleminin ise Türkiye’de ilk olduğu bildirildi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde yaklaşık 5,5 saat operasyona hazırlanan ve Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından saat 07.30 sıralarında ameliyata alınan Sert’in nakil işleminin 4 saat daha devam edeceği öğrenildi.

Muğla’da tatil yaptığı sırada boğulma tehlikesi geçiren ve kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen Polonyalı turist Andrzej Kucza’nın organlarının bağışlanması üzerine, yüzünün Bursa’da yaşayan Recep Sert’e nakledilmesi kararlaştırılmış, dün saat 21.30 sıralarında nakil için işlemler başlamıştı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kan ürünleri Türkiye’de üretilecek

Kızılay, yılda 400 milyon dolarlık kan ilacı ithalatına son vermek için Kan Ürünü Fabrikası kuruyor. Fabrikada, nakil kandaki ‘alkol’ benzeri...

Kapat