Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Ocak 2009, Salı 19:35

Türkiye Psikiyatri Derneği medya ile buluşuyor

Ekonomik kriz, hem işverenlerde hem çalışanlarda hem de işsizlerde ruhsal problemlere yol açabiliyor; işini kaybedenlerde çalışan bireylere göre iki kat daha fazla depresyon gözleniyor. Ekonomik krizin etkilerine bağlı olarak yaşanan tükenmişlik sendromu, psikolojik olarak depresyon, kaygı, saplantı, güvensizlik, çabuk öfkelenme, alınganlık, kendini değersiz hissetme, aşırı temkinli olma durumları, ikili ilişkilerde bozulma ve intihar eğilimleri olarak insanlarda etkisini gösteriyor.

Bu gerçeklerden yola çıkan Türkiye Psikiyatri Derneği, düzenlenecek toplantıyla birlikte gündemi ve hayatımızı daha uzun süre işgal edeceği öngörülen küresel ekonomik krizin etkileri, bu sorunlarla hem kurumsal hem de bireysel düzeyde başa çıkabilmek için neler yapılabileceğine, bu alanda ne tür politika değişimlerine gereksinim olduğuna dair her şeyi tartışmaya açacak. Toplantıda ayrıca, artık yasalarımızla da tanınan yüksek işsizlik oranları ve dolayısıyla çalışanın değersiz görülmesi ile artış gösterdiği belirlenen “Mobbing (psikolojik şiddet, yıldırma)” kavramı da masaya yatırılacak.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
GE Biotic Man Üretecek

GE ilaç alanındaki gelişmelerin hızlandırılmasına yardımcı olacak Biotic Man üretecek. ABD Savunma Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen bu yeni çalışma biyolojik...

Kapat