Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Ocak 2009, Cuma 16:25

GE Biotic Man Üretecek

GE’nin teknoloji geliştirme kolu olan GE Global Research, Transformational Medical Technologies Initiative (TMTI) ile 1,1 Milyon dolar tutarında iki yıllık bir anlaşma imzalayarak fizyolojik temelli sanal insan geliştireceklerini ilan ettiler. Bu ortaklık ABD Savunma Bakanlığı’nın bir departmanı olan Defense Thread Reduction Agency (DTRA) tarafından da bir kontrat ile destekleniyor. Biotic Man adı verilen bu sanal insan projesi savaş meydanlarında veya yurtiçinde gerçekleşebilecek biyolojik saldırılardan korunmak üzere ilaç üretimini önemli ölçüde hızlandıracak bir bilgisayar modelini içeriyor.

Bu proje ilk kez GE Global Research tarafından geliştirilmiş olan bir yazılım programının ilerletilmesiyle gerçekleşecek. Bu Fizyolojik Farmakokinetik (PBPK) yazılım aracı herhangi bir ilacın vücuttaki etkilerini klinik deneylerden çok daha önce saptamak için hesaplama modelleri kullanıyor. GE araştırmacıları PBPK aracını bakteri, virüs ya da başka enfeksiyöz ajanların insan bedenindeki etkilerini sayısal olarak modellemek üzere uyarlayacaklar. Bu yönde geliştirilmiş olan araç yeni bir antibiyotik veya antiviral ilaç tedavisinin belli bir tehdit karşısındaki tepkisini gösterecek. Bunun yanı sıra bu araç yanık, travma ya da son zamanlarda geçirilmiş bir cerrahi müdahale sebebiyle hasta vücudunda gerçekleşen fizyolojik değişimleri de gösterip belli durumlarda uygulanan ilaç tedavilerinin etkinliğinin belirlenmesine yardımcı olmak üzere tasarlanacak.
 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Anlaşma sağlandığına yönelik haberler gerçeği yansıtmıyor!

Türk Eczacıları Birliği, web sitesinde yaptığı açıklamada, Türk Eczacılar Birliği ve Sosyal Güvenlik Kurumu arasında devam eden İlaç Temin Protokolü...

Kapat