Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

22 Mayıs 2013, Çarşamba 13:46

Türkiye, kanser ilacında dünyaya “patent” müjdesi verecek

TBMM Sanayi Komisyonu Başkanı Fındıklı, Türkiye’nin, 1-1,5 yıl içinde en ağır kanserleri tedavi edebilecek ilaçlar konusunda dünyaya müjde vereceğini söyledi. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mücahit Fındıklı, yaptığı açıklamada, buluşların özendirilmesi, artması ve bunlardan oluşan markaların korunması amacıyla, patent haklarına ilişkin yeni düzenlemeler içeren yasa tasarının görüşmelerinin devam ettiği belirtti.

Buna en iyi örneğin, Türkiye’de kanser tedavisi için ilaç geliştirme çalışmaları olduğunu anlatan Fındıklı, “Ar-Ge çalışmalarını ciddi oranda desteklediğimiz bu çalışma son aşamalarına geldi. Ümit ediyorum ki 1, 1,5 içinde, Türkiye, dünyadaki en ağır kanserlerin tedavisinden kullanılabilecek ilaç konusunda sürpriz yaparak dünyaya bir müjde verecek. Ümitle bekliyoruz. Çalışmalar son aşamaya geldi. Laboratuvar çalışmaları da tamamlandı. Şimdi hayvanlar üzerinde deneme safhasına gelindi. Bu çalışmaya ciddi destek aktarılıyor. Eğer bu tür çalışmaların patentinin, marka değerinin korunmasına ilişkin yasal düzenlemeler yetersiz olursa; yabancı bir ülke gelir, bu ilacı bulan hocaya markayı koruma ve patent hakkı konusunda daha cazip teklifler sunar ve ilacın patentini alır. Bu tür durumları önlemek için ilaçtaki patent düzenlemesi çok önemli” diye konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Dünyaca tanınan bilimadamları bir araya geliyor

Türk Hematoloji Derneği tarafından düzenlenen olan “4. Uluslararası Lösemi-Lenfoma-Miyelom (LLM) Kongresi”, 22-25 Mayıs 2013 tarihlerinde İstanbul’da yapılacak. Kongrede, lösemi, lenfoma,...

Kapat