Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

13 Eylül 2012, Perşembe 17:39

Türkiye Diyabet Vakfı’nın projesinde eğitilen hastalar 40 milyon kişiye ulaşacak

Türkiye Diyabet Vakfı’nın diyabetle mücadele etmek için Cumhurbaşkanlığı’nın desteği ile hayata geçirdiği “Diyabeti Durduralım!” projesi kapsamında büyük bir adım daha atılıyor. 23 ilde başlatılan akran eğitimleri programıyla diyabet hastaları, kendileri gibi bu hastalıkla savaşan diyabetlileri ve potansiyel diyabet hastalarını eğitiyor.

Cumhurbaşkanlığı adına Projeler Müdürü Bülent Bayramiç, Ankara İl Sağlık Müdürü Seracettin Çom, Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden ve Türkiye Diyabet Vakfı Genel Sekreteri Prof. Dr. İlhan Yetkin’in katıldığı eğitim seminerinde, 40 milyon diyabetli hastaya ulaşması hedeflenen akran eğitimlerinde gelinen nokta ve Türkiye’deki diyabet gerçeği rakamları ile ele alındı.

Türkiye’de son 10 yılda diyabetli hasta oranının yüzde yüz artarak %13,7’ye ulaştığının altını çizen Türkiye Diyabet Vakfı Genel Sekreteri Prof. Dr. Yetkin, gizli diyabet hastalarının oranının ise yaklaşık 5 kat artarak %30’ları bulduğunu vurguladı. Prof. Dr. Yetkin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de diyabetli hasta oranının yüzde yüz artış göstermesi, bilim insanları olarak bizleri korkutmuştur. Bu nedenle her kademedeki kişilerle bu bilgiler paylaşılarak destek istenmektedir. Akran eğitim modeli Cumhurbaşkanlığı ile paylaşılmıştır ve kendilerinden manevi desteklerini alarak bu yolda ilerlemeye devam edilmektedir.”

Türkiye Diyabet Vakfı'nın projesinde eğitilen hastalar 40 milyon kişiye ulaşacak

Türkiye Diyabet Vakfı’nın önderliğinde diyabetli ve diyabete yatkın olan bireylerin eğitimi için sürdürülen eğitim seminerlerinde şimdiye kadar sadece Ankara’da yaklaşık 500 kişi eğitildi. Prof. Dr. Yetkin, diyabetin tedavisinin eğitimle mümkün olduğunu belirterek, seminerlerde 23 ilden 60’a yakın akademisyenin görev aldığını söyledi.

Prof. Dr. Yetkin, eğitim seminerleri ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Eğitimlerin en önemli özelliklerinden biri, interaktif olarak gerçekleşmesidir. Her eğitimde 10-20 kişi eğitiyoruz ve eğitimler 3-3,5 saat kadar sürüyor. Tüm Türkiye’de 60-70 bin kişiyi eğiterek bu kişilerin de çevrelerine bu eğitimi yaymalarıyla beraber 40 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyoruz.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Signal, “Sürdürülebilir Yaşam Planı”nda 50 milyona yakın kişiye ulaştı

Signal, ağız sağlığını geliştirmek amacıyla Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI) ile birlikte sürdürdüğü projelerle küresel başarılara hedeflenenden 7 yıl erken imza...

Kapat