Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Nisan 2012, Perşembe 18:54

Türkiye Diyabet Vakfı: YGS’de Tip 1 diyabetli gençlerin sağlığı tehlikeye atıldı

Türkiye Diyabet Vakfı (TDV), yaptığı basın açıklamasıyla, üniversite sınavında Tip 1 diyabetli iki gencin sağlığının tehlikeye atılmasını kınadı.

Diyabetin tüm yaşlarda ortaya çıkan ve çıktıktan sonra tüm yaşam boyu süren bir hastalık olduğunu vurgulayan TDV, açıklamasında, genellikle çocukluk çağında ortaya çıkan Tip 1 diyabette insülinin hayati önemine vurgu yaptı. Açıklamada;

“Bir öğrenci imtihana girmek için insülin pompasını çıkarmak zorunda kaldı. Diğeri ise insülin pompasını çıkarmayı kabul etmediği için sınava alınmadı.

İki öğrencinin hayatını tehlikeye atan bu olay basit bir organizasyonla kolayca aşılabilirdi. Öğrencilerin yaşamı için gerekli insülin tedavi cihazları çıkarılmadan haklarında bir tutanak tutulup, ayrı bir odada sınavlarını sürdürüp, konuyla ilişkili olarak ÖSYM Genel Merkezi’ne bilgi verip, sağlık uzmanlarından bir görüş alınabilirdi. Oysa bu çocuklar hakkında ailelerinin anlattığı kadarıyla tutanak tutulmaya gerek bile görülmemiştir.

Bunun yerine sağlıkları ve tedavileri göz önüne alınmaksızın çocuklardan insülin pompalarını çıkarmaları istenmiş, insülin pompasını çıkarmayı kabul etmeyen öğrenci sınava alınmamış, başka bir ilde çocuk ancak insülin pompasını çıkardıktan sonra sınava alınmıştır. Sınava bu haliyle alınan çocuk yükselen kan şekeri nedeniyle sınavda büyük sorun yaşamıştır.”

Konunun, görme problemi olan öğrencinin sınavda gözlüğünün çıkartılması ya da işitme problemi olan öğrencinin işitme cihazının çıkartılması durumundan daha vahim olduğunu söyleyen TDV, öğrencilerin sadece sınav açısından mağdur edilmediğini, sağlıklarının da tehlikeye atıldığını ifade etti. TDV açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı:

“Uluslararası bilimsel kurullar ve bilimsel otoriteler diyabetli çocuğun insülin pompasından bir saatten fazla uzak durmasına izin vermemektedir.Bu nedenle birden fazla gencin hayatını ciddi olarak tehdit eden ve riske atan bu uygulama gerekçesi ne olursa olsun kabul edilemez.

Sorumlular hakkında en kısa zamanda işlem yapılması, Tip 1 diyabetli iki gencin mağduriyetinin düzeltilmesi ve ÖSYM’nin bir daha böyle vahim bir durum yaşanmaması için en kısa zamanda önlem alması gerekmektedir.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Joslin Bilim Akademi, Bilim İlaç’ın desteğiyle Antalya’da gerçekleşti

Bilim İlaç'ın destekleriyle düzenlenen Joslin Bilim Akademi, Eventa Kongre organizasyonuyla 17 Mart 2012 tarihinde Antalya Hillside Hotel'de 140 hekimin katılımıyla...

Kapat