Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Eylül 2011, Salı 19:24

Türkiye çocuk sağlığı açısından tüm dünyada 81. sırada

İngiltere merkezli bir sivil toplum kuruluşu olan ve tüm dünyada faaliyet gösteren Save the Children’ın 161 ülkenin hastalanan bir çocuğun gerekli bakıma ulaşabilmesi açısından değerlendirildiği listesinde Türkiye, Cezayir’le birlikte 81. sırayı paylaştı (PDF; 2,3 MB). İsviçre, Finlandiya ve İrlanda listenin ilk üçünü oluştururken, Somali ve Çad son iki sırada yer alan ülkeler oldular.

Ülkede bulunan doktor, hemşire ve ebe gibi sağlık personellerinin sayısı ile ülkenin ulaştığı difteri, boğmaca ve tetanoz immünizasyon düzeyinin kriter olarak alındığı listede, Türkiye’nin aldığı 0,680 puan aslında “yeterli” olarak tabir edilen aralıkta yer alıyor. Bununla birlikte, arkasında kaldığımız ülkeler arasında birçok Arap Yarımadası, Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa ülkesinin yer aldığı düşünülürse, daha iyisini başarmamız gerektiği de açıkça görülüyor.

Save the Children’a göre, listenin en altında yer alan ve çocuk başına 2’den biraz fazla sağlık personeline sahip olmaları nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından öngörülen limitin altında kalan 20 ülkede doğan bir çocuk, daha üst sıralarda yer alan ülkelerde doğan bir çocuğa oranla 5 kat daha fazla ölüm riski ile karşı karşıya kalıyor.

Guardian tarafından yapılan haberde Save the Children tarafından listenin yayınlandığı zamanın önemine vurgu yapılıyor. Haberde, listenin Birleşmiş Milletler tarafından iki hafta sonra gerçekleştirilecek olan non-enfeksiyöz hastalıklar toplantısının hemen öncesinde yayınlanması ile gelişmekte olan ülkelerdeki sağlık personeli eksikliğine dikkat çekilmeye çalışıldığı belirtiliyor.

WHO’ya göre tüm dünyadaki sağlık personeli açığı 3,5 milyonun üzerinde bulunuyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
MSD Türkiye’den yurt dışına üst düzey bir yönetici ataması daha

MSD Türkiye'de Dış İlişkiler Direktörü olarak görev yapan Dr. Murat Aşık Ağustos ayından itibaren EEMEA Bölgesi "Bölgesel Sağlık Politikası Lideri"...

Kapat