Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Mart 2009, Pazartesi 14:58

Türkiye Bankalar Birliği’nden çocuk doktorlarına eğitim

TBB, Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği’yle gerçekleştirdiği işbirliğiyle Türkiye’deki çocuk doktorları için Çocuklarda İleri Yaşam Desteği Kursları (Pediatric Advanced Life Support/PALS) verecek.

Amerikan Kalp Cemiyeti’nin, Amerikan Pediatri Akademisi ile işbirliği yaparak geliştirdiği ve dünyada 30’dan fazla ülkede verilen PALS eğitimleri, Türkiye’de İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yapılan 2 kursla başladı.

24-27 Şubat tarihlerinde gerçekleşen ve 18’er katılımcının alındığı kursta doktorlara, kritik hastalığı olan veya kalbi durmuş çocukların tanınması ile atılacak ilk tedavi adımları konusunda teorik ve pratik bilgiler verildi. Kurs sonunda başarılı olan katılımcılar sertifika almaya hak kazandı.

Hastanelerin çocuk acil ve yoğun bakım servislerine bağışlanan cihazlarla, bugün 15.000 bebeğin tutunmasını sağlayan Çok Yaşa Bebek projesinin başarıyla devam ettiğini belirten Türkiye Bankalar Birliği Eğitim ve Tanıtım Grubu Birim Yöneticisi Sibel Avcıbaşı, “Çok Yaşa Bebek kapsamında gerçekleştirdiğimiz Çocukları Kazalardan Koruma Eğitimi’nin ardından böylesine önemli bir kursa destek vermekten mutluluk duyuyoruz” dedi. Avcıbaşı sözlerine şöyle devam etti;

“Ülkemizde çocuk ölümleri son yıllarda azalma göstermesine rağmen henüz arzulanan düzeye gelmiş değil. Kritik hastalığı olan çocuklara, uygun ve zamanında yapılan temel ve ileri yaşam desteği uygulamaları, sakatlıkların ve ölümlerin önlenmesinde temel rolü oynuyor. Çok Yaşa Bebek projesini ülkemizde bebek ölümlerini, hastalık ve sakatlanmaları azaltmak amacıyla başlattık ve bugüne kadar pek çok il ve hastaneye cihaz bağışında bulunduk. Bu kursla hedefimiz tıp fakültelerinde verilen çocuklarda temel yaşam ve ileri yaşam desteği eğitimlerini desteklemek.”

PALS eğitimini Türkiye’de gerçekleştirmek için 2004 yılından bu yana çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Metin Karaböcüoğlu, “PALS eğitimlerini Türkiye’de yapma yetkisine sahip ilk ve tek derneğiz. ABD’de sağlık kurumlarında çalışan tüm doktor ve diğer tıbbi personel, işe başlarken ve çalıştığı süre boyunca her iki yılda bir bu kurslardan geçiriliyor. Türkiye Bankalar Birliği’nin de desteği ile bu bilincin Türkiye’de yerleşeceğine inanıyoruz” dedi.

Amerikan Kalp Cemiyeti’nin tüm yaş gruplarına yönelik kurslarında sadece ABD’de toplam 260.000 eğitmen görev alıyor ve 3.500 eğitim merkezinde yılda ortalama 7.000.000 kişi eğitiliyor. PALS kursunda verilen bilgiler ve eğitimin içeriği her 5 yılda bir toplanan uluslararası bir kurul tarafından belirleniyor.

PALS kursu, İstanbul’un ardından İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi ve Adana Çukurova Üniversitesi’nde düzenlenecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bilim İlaç Avrupa Kalite Ödülü’ne başvurdu

2006 yılında Ulusal Kalite Ödülü'nü kazanan ilk Türk ilaç şirketi olan Bilim İlaç gözünü Avrupa'ya dikti.

Kapat