Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Mart 2009, Pazartesi 13:20

Bilim İlaç Avrupa Kalite Ödülü’ne başvurdu

Bilim İlaç, bugüne kadar hiçbir ilaç şirketinin almadığı Avrupa Kalite Ödülü’ne gözünü dikerek ilaç sektöründe bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor. 2006 yılında Ulusal Kalite Büyük Ödülü’ne lâyık görülen Bilim İlaç, Avrupa Kalite Ödülü’nü almayı hedefliyor.

Türk ilaç pazarında etkin ve köklü bir konuma sahip ve yüzde yüz Türk sermayeli Bilim İlaç, 56 yıldır Türk ilaç pazarına sunduğu 176 farklı formda 67 ilaç ile 42 ülkeye ihracat yaparak sadece yurtiçinde değil, yurtdışı pazarlarına da açılıyor. 2008 sonu IMS verilerine göre son bir yılda kutu satışında üçüncü, YTL satışında dördüncü ve reçetelemede üçüncü sırada yer alan Bilim İlaç, Avrupa Kalite Ödülü’nü alarak dünya ölçeğinde kurumsal bir şirket olduğunu göstermek istiyor.

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından düzenlenen 2006 Yılı Ulusal Kalite Ödülleri organizasyonunda Büyük Ölçekli Kuruluşlar kategorisinde verilen büyük ödülün sahibi Bilim İlaç oldu. Sağlıkta kaliteye ve mükemmelliğe verdiği önemin bir göstergesi olarak bu ödülü alan ilk ilaç şirketi olan Bilim İlaç, Avrupa Kalite Ödülü’nü de kazanan ilk ilaç şirketi olmayı hedefliyor.

Avrupa Kalite Yönetim Vakfı (EFQM) tarafından verilen Avrupa Kalite Ödülü, 8 temel kavram ve 9 kriterden oluşuyor. Mükemmellik Modeli’nde %75 ve üzeri başarı sağlayan şirketler bu ödülü almaya hak kazanıyor. Bugüne kadar hiçbir ilaç şirketinin kazanmadığı ödül, Avrupa’nın kurumsal mükemmellik konusunda en saygın ödülü olarak görülüyor.

Avrupa Kalite Ödülü’nün alınması; Liderlik, Politika ve Strateji, Çalışanların Yönetimi, İşbirlikleri ve Kaynaklar ile Süreçler gibi önemli konularda kuruluşların iyi uygulamalara sahip olduğunun, bu uygulamaları her seviyeye yaygılaştırdığının ve sürekli iyileştirme felsefesi ile kendisini değerlendirip daha da ileriye gittiğinin bir göstergesidir. Bu yaklaşımlar ile çalışan, müşteri, tedarikçi ve toplum gibi paydaşların da memnuniyeti sağlanırken, şirketin itibarına da katkı sağlanıyor.

Bilim İlaç’ın ödüle başvuru süreci Ocak ayında yapılan başvurunun ardından başladı. Mayıs ayının son haftasında; Almanya, İngiltere, İsveç, Fransa ve Ukrayna’dan değerlendiricilerin oluşturacağı bir ekibin saha ziyaretine gelmesiyle devam edecek süreç sonunda, Avrupa Kalite Ödülü 29 Eylül 2009’da Dublin’de düzenlenecek ödül töreni ile sahibini bulacak.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Philips artık bir sağlık ve iyi yaşam şirketi

Sağlık bakım, aydınlatma ve tüketici yaşam tarzı sektörlerinde 79 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren Philips, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de...

Kapat