Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

Türkiye 1. Çocuk Kalp Sağlığı Sempozyumu tamamlandı 3 Aralık 2012, Pazartesi 14:19

Türkiye 1. Çocuk Kalp Sağlığı Sempozyumu tamamlandı

Çocuk Kalp Vakfı, Türk Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Derneği, Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği’nin düzenlediği “Türkiye 1. Çocuk Kalp Sağlığı Platformu” Sempozyumu Yeşilköy WOW Otel’de gerçekleştirildi.

Bir gün süren etkinlikte çocuk kalp sağlığı ile ilgili konular yetkili isimler tarafından anlatıldı ve değerlendirildi. Sempozyumda ayrıca, tedavi görerek iyileşen çocuklar ve aileleri için de tematik tiyatrosu gösterisi ve aktiviteler gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Tayyar SarıoğluDüzenleme Kurulu adına konuşan Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu;

“Hepimizin bildiği gibi, ülkemizdeki çocuk kalp sağlığı hizmetleri son yıllarda önemli ilerlemeler gösterdi. Yeni açılan merkezlerle birlikte, artık daha fazla çocuk kalp hastası tedavi şansı elde edebiliyor. Yine ülkemizdeki belirli sayıdaki merkezde, çocuk kalp ameliyatları ve girişimleri, büyük bir başarı ile gerçekleştirilebiliyor. Tüm bu olumlu gelişmelere rağmen hala, çocuk kalp sağlığı hizmetleri, ihtiyacı karşılamaktan oldukça uzak. Çocuk kalp sağlığı konusunda, kişi, ekip veya organizasyon bazında gösterilen çabaların, artık bir araya gelmesi, ortak akıl çerçevesinde somut çözümlerin ortaya konulması zamanının geldiğine inanıyoruz.”

dedi. Ardından ulusal bir veri tabanı ve bilgi bankası oluşturulmasının gerekliliğine dikkat çeken Prof. Dr. Sarıoğlu, çocuk kalp sağlığı üzerine odaklanan merkezler için çağdaş standartların belirlenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Prof. Dr. Sarıoğlu sözlerine şöyle devam etti;

“Çocuk kalp sağlığının toplumun genel kalp sağlığı ile ilişkili bir diğer boyutu üzerinde de önemle durulmalıdır. Erişkin yaşlarda kalp damar hastalıklarına yol açan risk faktörlerinin önlenmesi, çocuklukta kazanılan sağlıklı davranış kalıpları ile sağlanabilir. Bu nedenle erişkin yaşlarda sağlıklı bir kalp-damar sistemine sahip olmak istiyorsak çabalarımızı çocukluk yaşlarına yoğunlaştırmalıyız.”

Türkiye 1. Çocuk Kalp Sağlığı Sempozyumu

Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Derneği, Çocuk Kalp Vakfı, Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği ve ülkemizdeki çocuk kalp merkezlerinin temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşen bu toplantıya Sağlık Bakanı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri de katıldı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Nestlè'nin Pfizer Nutrition'ı satın alma süreci tamamlandı
Nestlè’nin Pfizer Nutrition’ı satın alma süreci tamamlandı

11,85 milyar dolar tutarındaki satın alma işleminin tamamlanmasının ardından yaklaşık 4.500 Pfizer Nutrition çalışanının Nestlè'ye katılacağı entegrasyon süreci başladı.

Kapat