Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Haziran 2012, Salı 13:17

Türk Telekom’un sigara kullanımına karşı verdiği mücadele ödüllendirildi

Türk Telekom’un çalışanlarına sigarayı bırakma konusunda destek vermek amacıyla gerçekleştirdiği “Sigara Bıraktırma Poliklinikleri” projesi “Sigarasız Bir Dünya Günü” etkinlikleri kapsamında ödüle layık görüldü. Türkiye Sigarayla Savaş Derneği, “Sigarasız Bir Dünya Günü”nde Türk Telekom’a sigara kullanımına karşı verdiği mücadele nedeniyle “İnsanlığın Gerçek Dostu” ödülü verdi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilen ve her yıl 31 Mayıs’ta kutlanan “Sigarasız Bir Dünya Günü”, bu yıl da dünyada ve Türkiye’de sigaranın zararlarına dikkat çekmek amacıyla kutlandı. Türk Telekom’un geçtiğimiz sene hayata geçirdiği “Sigara Bıraktırma Poliklinikleri”, Türk Telekom çalışanları ve ailelerinin sigara alışkanlığından kurtulmalarına destek vermek amacıyla kuruldu. Toplum sağlığını olumsuz yönde etkileyen sigara alışkanlığına karşı savaşan Sigarayı Bıraktırma Poliklinikleri sayesinde sigarayı bırakan Türk Telekom çalışanlarının sayısı bin 300’ü buldu.

Sigarayı bırakma konusunda polikliniklerden destek almak isteyen Türk Telekom çalışanları, iç portal üzerinden bulundukları ili belirtip başvuru yaparak randevu alabiliyor. Başvuruda bulunanlara “Nikotin Bağımlılık Testi” uygulanıyor. Bu testle kişinin nikotin bağımlılık derecesi belirleniyor. Ayrıca akciğer filmi, solunum fonksiyonları ile çeşitli kan testleri ile nikotinin çalışanların hayatında yol açtığı zarar ölçümlenebiliyor. Bütün bu testler ve tetkikler yapıldıktan sonra, Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen “Tütün Kontrolü ve Sigara Bırakma Tedavileri” e-kursu ve sınıf eğitimine katılan hekimler, bu çalışan için en uygun yönteme karar veriyor ve bu sayede tedavi başlıyor. Tedavilerin ücretsiz olarak yapıldığı projede, sigarayı bırakmayı başaran çalışanlar ise ödüllendiriliyor.

Türk Telekom çalışanlarının sigara bırakma konusunda danışmanlık hizmeti ve tıbbi destek alabildiği polikliniklerden, çalışanların yanı sıra aileleri de faydalanabiliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Cerrahi operasyonlar için “temassız” görüntüleme yönetimi

İngiltere'deki iki üniversite, Microsoft işbirliğiyle, operasyon sırasında doktorun kullandığı görüntüleme cihazını ses ve el hareketleriyle yönetmesini sağlayan bir yöntem geliştirdiler.

Kapat