Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Haziran 2012, Cuma 20:32

Cerrahi operasyonlar için “temassız” görüntüleme yönetimi

İngiltere’deki Lancester Universitesi ve King’s College, Microsoft işbirliğiyle, operasyon sırasında doktorun kendisine yardımcı olan görüntüleme cihazını klavye ve fare gibi bir kontrol aracı olmadan yönetmesine olanak sağlayan bir yöntem geliştirdiler.

Microsoft tarafından firmanın XBOX oyun konsolları için geliştirilen “Microsoft Kinect for Windows” teknolojisini kullanan yeni yöntemde doktor, operasyon için kendisini yönlendiren görüntüleme cihazını ses komutları ve el hareketleri ile yönetiyor. Yeni yöntem, klavye ve fare gibi geleneksel kontrol araçlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırdığı için enfeksiyon riskini önemli ölçüde azaltıyor.

Cerrahi operasyonlar için Microsoft Kinect ile 'temassız' görüntüleme yönetimi

Cihazın denemelerinin gerçekleştirildiği Guy ve St. Thomas Fonu Hastanesi’nde vasküler cerrah olarak görev yapan Dr. Tom Carrell da, yaptığı açıklamada cihazın bu özelliğine değiniyor;

“Bu teknoloji, operasyonlar sırasında, görüntüleme cihazını kolaylık ve hassasiyetle kontrol etme imkanı sağladığı için çok heyecan verici. Temassız etkileşim operasyon alanında steriliteden veya hastanın güvenliğinden taviz verilmemesi anlamına geliyor.”

Cihaz, görüntüleme cihazından gelen iki boyutlu görüntüleri birleştirerek hastanın üç boyutlu anatomisini oluşturuyor. Kinect teknolojisi sayesinde doktor görüntünün açısını değiştirebiliyor, döndürebiliyor ve görüntüyü büyütüp, küçültebiliyor. Yeni teknoloji sayesinde operasyonu gerçekleştiren doktor, normalde asistanının yardımı ile gerçekleştirdiği bu işlemlerin hepsini asepsisi bozmadan kendisi gerçekleştirebiliyor.

Henüz deneme aşamasında olan sistemle gerçekleştirilen çalışmalar tamamlandığında, sistemin yaygın kullanıma ulaşması bekleniyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Antalya yurt dışına “Sağlık Turizmi Platformu” ile açılıyor

Yüz nakli ameliyatları ile dünya ve Türkiye'nin gündemine oturan Antalya'nın sağlık turizmi potansiyeli yurtdışı fuarlarda tanıtılacak.

Kapat