Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Temmuz 2013, Pazartesi 13:33

Türk profesör kanseri mikroçipe hapsetti

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitisü (MIT) Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr.Mehmet Toner ve ekibi tarafından geliştirilen kandan kanser teşhisini sağlayan mikroçip, diğer ülkelerde de denenebilecek seviyeye geldi.   Prof. Dr. Mehmet Toner, kanserin erken teşhisi için geliştirdikleri mikroçipe ilişkin, “İkinci jenerasyon mikroçipin daha geniş çaplı denenmesi için çalışmalarımız var. Bugün test edilebilmesi için onbinlerce mikroçip yapmamız artık mümkün” dedi. Erken teşhis için de 20-30 mililitre kana bakılması gerektiğini ifade eden Toner, şunları kaydetti: “Yeni geliştirdiğimiz üçüncü bir mikroçip sayesinde de 10 milyonhücreyi 1 saniyeden daha kısa sürede inceleyebiliyoruz. Akyuvarların üzerindemanyetik mikroparçacıklar var. Hücreler manyetik kısma girdiğinde akyuvarlarayrılıyor, kanserli hücreler bize kalıyor. Bu hastanın başka hiçbir şeyini bilmemize gerek yok. Her şey bu hücrelerde zaten var.”

Genetik hasara göre tedavi

Star gazetesi’nde yer alan habere göre; bu mikroçip sayesinde hastaların basit bir testle doktor ofisinde bile takip edilebileceğini, hasta tedaviye cevap vermediğinde ilacının değiştirilebileceğini kaydeden Toner, bugün bunlar yapılamadığı için kanser hastalarının zor durumda olduklarını anlattı. Prof. Dr. Mehmet Toner, kanserli hücre bulunduğunda bütün genetik yapısına bakılabileceğini ifade ederek, “Hücrelerde yaklaşık 30 bin gen var  Orada bir fark varsa, bu bizim hastayı tedavi etmemiz için yeni ilaçlar geliştirmemize yardımcı olacak. Bu çok önemli” diye konuştu. Toner, ikinci jenerasyon mikroçipin daha geniş çaplı denenmesi için çalışmaları olduğuna dikkati çekerek, “Bugün test edilebilmesi için onbinlerce mikroçip yapmamız artık mümkün. Yakında diğer ülkelerde de denenebilecek” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Hepatit A’yı ABD’ye Türk narı bulaştırmış

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, hepatit A salgınına önce Townsend Farms of Fairview firmasının “Organic Antioxidant Blends” (Organik Antioksidan...

Kapat