Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Temmuz 2013, Pazartesi 12:12

Hepatit A’yı ABD’ye Türk narı bulaştırmış

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, hepatit A salgınına önce Townsend Farms of Fairview firmasının “Organic Antioxidant Blends” (Organik Antioksidan Karışım) adlı donmuş ürününün yol açtığını belirledi. Laboratuvarda yapılan incemelerde hastalığa büyük ihtimalle bu karışımdaki nar tanelerinin yol açtığı sonucuna vardı. Merkezin bu raporunun üzerine bu ürün toplatıldı. Türk şirketi Göknur Gıda’nın nar tanelerinin de Scenic Fruit Co. şirketinin kısa süre önce toplatılan “Organic Pomegranate Kernels” (Organik Nar Çekirdekleri) adlı ürününde kullanıldığı tespit edildi. ABD Gıda ve İlaç İdaresi de Göknur Gıda’nın ürün sevkiyatını durdurmayı planladığını açıkladı.

Türkiye’de çok yaygın

SARILIK hastalığının hafif bir türü olan Hepatit A, Türkiye’de yaygın olarak görülüyor. Dr. Pınar Tura, Hepatit A’nın hijyen ile ilgili olduğunu belirterek, “Hepatit A bir bakterinin ürettiği hastalıktır. Ağız, dışkı, enfekte besin ya da su yoluyla bulaşabilir” dedi. ABD’ye ihraç edilen narlarla ilgili net bir açıklama yapmak için olayla ilgili detaylı bilgi sahibi olmak gerektiğini kaydeden Dr. Tura “Enfekte suyla yıkanmış narlarda ya da Hepatit A hastalığı bulunan kişilerin o narı ellemesi durumunda hastalık bulaşma ihtimali de vardır. Hepatit A Türkiye’de oldukça yaygın” diye  konuştu.

6 eyalette görüldü

MART ayında Arizona’da başlayan ve 157 kişinin etkinlendiği hepatit A salgını, California, Colorado, Hawaii, Nevada, New Mexico, Utah, ve Wisconsin eyaletlerinde de görülmüştü.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Tıp Fakültesi öğrencilerini almaya başlıyor

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin 2013-2014 eğitim-öğretim dönemiyle birlikte 123 öğrenci alacağı bildirildi. Araştırma ve uygulama faaliyetlerini üniversite hastanesinde (T.C. Sağlık...

Kapat