Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

7 Aralık 2011, Çarşamba 13:43

Türk medikal şirketi, dünyanın en uzun boylu adamı için özel üretim yaptı

Ortopedi pazarında dünya çapında atılım yapan Türk medikal şirketi Ortopro, “dünyanın en uzun boylu adamı” unvanına sahip Sultan Kösen için 45 cm’lik femur çivisi yaptı. Türk anatomik ölçülerine göre üretilen mevcut standart çiviler 251 cm’lik boyuyla Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Sultan Kösen için yeterli olmayınca, Türk ortopedik implant pazarının önde gelen kuruluşlarından Ortopro, İzmir’deki tesislerinde çapı 20 milimetre, uzunluğu ise 45 cm’lik dünyanın en uzun çivisi üretti.

Ankara’da Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesi’ne giderken sağ uyluk kemiğini kıran, dünyanın en uzun boylu adamı Sultan Kösen’in ameliyatı için üretilen çivi ve vidalar da böylelikle Guinness Rekorlar Kitabı’na aday oldu. Kösen’in kırığının bulunduğu femur kemiğinin çapı ve boyu standart anatomiye sahip bir kişinin 1,5 katı olduğu için implant firmalarının standart üretiminde yer alan ve çapı 12 milimetre, boyu ise 20 cm’lik çiviler yeterli olmadı.

Sultan Kösen için özel olarak üretilen femur çivisi

İzmir’de üretim tesisleri bulunan Ortopro firması, Kösen’in bacak filmlerinde belirlenen ölçüler ve şekle göre çivi tasarımını önce bilgisayar ortamında yaptı. Doktorların onayının ardından, bu özel üretim çivi ile birlikte ameliyatta kullanılmak üzere özel üretim vidalar, bu vidaların hasta üzerinde kullanılabilmesi için özel üretim matkap ve özel aparat üretimi de yapıldı. İmplant çeliğinden üretilen malzemeler, standart kalite kontrol ve denetimlerinden geçtikten sonra ameliyatta kullanıldı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Actavis, Pharmapack International’ı satın aldı

Avrupa'nın en büyük ilaç ambalajı şirketlerinden biri olan PharmaPack International 30 yıldır ürün ve ülke ihtiyaçlarına uygun ambalaj hizmetleri sunuyor.

Kapat