Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Eylül 2012, Cuma 17:55

Türk doktorlar Somali’de yüz güldürdü

7-12 Eylül 2012 tarihleri arasında Somali’ye sağlık taraması, muayeneler ve doğuştan dudak-damak yarığı olan hastaların ameliyatlarını yapmak üzere giden Bezmialem Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyeleri’nden oluşan Yeryüzü Doktorları ekibi İstanbul’a döndü.

Somali’nin başkenti Mogadişu’da bulunan Yeryüzü Doktorları Türkiye Derneği’ne ait Şifa Hastanesi’nde görev yapan Yeryüzü Doktorları ekibi, 52’si büyük özellikli ve biri küçük olmak üzere 53 ameliyat gerçekleştirdi.

Bezmialem Vakıf ruhunun Somali’de de tedavi imkânı olmayan hastaların yanında olduğunu belirten Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ethem Güneren, ileri yaş ve çoğu genç olmak üzere 30 dudak-damak yarığı ve yara yanık gibi genel plastik cerrahi olmak üzere 36 ameliyat gerçekleştirdiklerini söyledi.

Türk doktorlar Somali'de yüz güldürdü

İki cerrahi branştan oluşan ekibin 5 günde toplam 53 başarılı ameliyat gerçekleştirdiğini ifade eden Prof. Dr. Güneren,

“Anestezi Uzmanı Doç. Dr. Kazım Karaarslan 52 hastaya genel anestezi uyguladı. 12 aylık ve sadece 4,5 kilo ağırlığında, büyüme gelişme geriliği de ciddi boyutlarda olan bir bebeğe uyguladığı başarılı genel anestezi sayesinde bebeğin dudak yarığı ameliyatı gerçekleştirildi. Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Abdullah Armağan ise skrotal lenfodem nedeniyle yatağa bağımlı genç bir hastadan 5 kilo ağırlığında dev bir kitle çıkararak hastayı yeniden hayata döndürmesinin yanında 11 tane açık prostatektomi toplamda 17 ameliyat gerçekleştirdi.”

dedi.

Prof. Dr. Güneren, projede emeği geçen Yeryüzü Doktorları ofis çalışanlarına, Plastik Cerrahi Asistanı Dr. Aykut Özpür ve Hemşire Serap Arslan ve Hemşire Sermin Özcan’a üstün performanslarından dolayı da teşekkür etti. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyeleri’nin Somali’deki tedavi imkânı olmayan hastaların tedavisine 2-3 aylık dönemlerde 1 hafta süre ile devam edeceğini de hatırlatan Prof. Dr. Güneren, programın; Yeryüzü Doktorları ve Başbakanlık TIKA işbirliği ile gerçekleştirildiğini belirtti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Boehringer Ingelheim Türkiye’den “İleri Klinik Araştırmacı Eğitim Programı”

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ve İstanbul Üniversitesi İlaç Araştırmaları Birimi işbirliğiyle hazırlanan eğitim programı 27-28 Eylül'de...

Kapat