Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Ocak 2012, Pazartesi 14:26

Türk bilim adamına Harvard ödülü

Pfizer Global Araştırma ve Geliştirme Diagnostik Birimi Başkanı ve İdari Direktörü Dr. Hakan Şakül, Harvard Üniversitesi’nin 7. Kişiye Özel Tıp Konferansında “Kişiye Özel Tıp Alanında Başkanın Ödülüne” layık görüldü.

Kişiye Özel Tıp Alanında Başkanın Ödülü, Harvard Üniversitesi’nin her yıl düzenlediği Kişiye Özel Tıp Konferanslarında, bu alanda önemli ve sürdürülebilir katkılarda bulunan kişilere veriliyor. Hakan Şakül, 2005 yılında yapılan ilk toplantıdan bu yana organizasyon komitesinde üye olarak yer alıyor.

Bu seneki konferans 9-10 Kasım 2011 tarihlerinde, Boston’daki Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesinde gerçekleşti. Sağlık sistemi için yeni bir kavram olan kişiye özel ilaçların masaya yatırıldığı konferans, dünya çapında 600’ün üzerinde ulusal ve uluslararası katılımcıyı ağırladı. Kişiye özel tıp alanındaki en önemli etkinlik olarak kabul gören konferansta, karar alıcılar, devlet yetkilileri, ilaç, teknoloji ve biyoteknoloji şirketleri üst düzeyde temsil edildi.

Şakül’e ödülünü Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Profesörü ve Kişiye Özel Tıp Konferansı Organizasyon Komitesi Başkanı Dr. Raju Kucherlapati verdi. Şakül ödülünü aldıktan sonra, 2009’dan bu yana yöneticiliğini yaptığı tanı geliştirme programına ilişkin konuşmasında Pfizer ve Abbott Molecular ortaklığında ilerleyen işbirliği hakkında açıklamalar yaptı.

Pfizer Global Ar-Ge Diagnostik Birimi Başkanı ve İdari Direktörü Hakan Şakül şunları söyledi:

“Yürüttüğümüz program, akciğer kanserinde bir ilaç ve diagnostik test kombinasyonunun ilk kez eşzamanlı FDA onayı aldığı programdır. Pfizer ve Abbott Molecular ortaklığı, Pfizer’in araştırma ve geliştirmeye yönelik Kişiye Özel Tedavi yaklaşımının önemini vurgulamakta ve hastalara ihtiyaç duyulan ilaçları sağlamak için ilaç şirketlerinin diagnostik şirketleriyle nasıl etkili bir ortaklık kurabileceğine örnek oluşturuyor.”

Pfizer Türkiye Klinik Araştırmalar Müdürü Dr. Gökhan Duman ise şöyle konuştu:

“Pfizer’in Kişiye Özel Tedavi yaklaşımı, seçilen tedavilerden görülen yararı artırmak ve hastalara daha iyi tedavi sağlamak amacıyla, doğru ilacı doğru hastayla eşleştirmek yönünde Ar-Ge yapmaktır. Amacımız, hastalarda bireysel olarak hastalığın karmaşık yapılarını anlamak ve buna dayanarak daha etkili tedaviler geliştirmek. Kişiye özel yaklaşım ile, bir tümörün genetik profilini incelemek için moleküler ve diagnostik teknolojiler kullanarak, hastaları, kişisel olarak onlara en iyi sonuçları sağlayacak, tedavi rejimiyle eşleştirebileceğiz. Süregelen kişiye özel ilaç Ar-Ge çalışmalarının sonucu olarak birçok kanser türü ile savaşta önemli adımlar atmaya devam ediyoruz ve çok da uzun olmayan bir süre sonra kişiye özel tedavilerin hayatımızın bir gerçeği olmasını bekliyoruz. Alınan bu ödül Pfizer’in araştırma ve geliştirmede uyguladığı farklı bakış açısı, yatırımları ve kurduğu etkin işbirlikleri ile kişiye özel tedavi alanında öncü olduğunun bir göstergesidir ve tüm Pfizer’liler için bir gurur vesilesi olmuştur.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Aveailemymediks” hizmeti ile tüm sağlık bilgileriniz 7/24 cebinizde

Avea'nın "Aveailemymediks" mobil sağlık hizmeti ile kullanıcılar, kendi ve ailelerine ilişkin sağlıkla ilgili tüm özgeçmişlerini güvenli bir şekilde kayıt altına...

Kapat