Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Nisan 2011, Salı 15:04

Türk Androloji Derneği’nden yeni kampanya

Günümüzde sertleşme sorunu sık rastlanan bir hastalıktır ve 40 yaş üzeri erkeklerin %52’si belirli bir derecede sertleşme sorunu yaşamaktadır. Sertleşme sorunu yaşayanların çoğu uygun tedavi ile iyileşebilir. Bu noktadan hareketle, Türkiye’de erkek cinsel sağlığı alanında önemli çalışmalar yapan Türk Androloji Derneği, Lilly İlaç’ın katkılarıyla halkın bu konuda bilinçlendirilmesini amaçlayan bir kampanya başlattı. “Mazerete Son” Kampanyası, halkı sertleşme sorununun tanı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirmeyi ve tedavi için doktora yönlendirmeyi hedefliyor.

İstanbul Hyatt Regecy Hotel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Türk Androloji Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu, “Mazerete Son Kampanyası”nın hastalık bilinirliği ve tedavi yöntemleri hakkında kadın ve erkekler üzerinde önemli bir farkındalık yaratacağına inandıklarını söyledi. Prof. Kadıoğlu, “Sertleşme sorunu ülkemizde oldukça sık rastlanan bir hastalıktır. Bugün Türkiye’deki 40–70 yaş arası erkeklerin %69,2’sinde görülmektedir. Bu hastaların %33,2’si hafif, %27,5’i orta, %8,5’i ise ağır derecede sertleşme sorunu olan kişilerdir” açıklamasında bulundu.

Sertleşme sorunu ile ilgili detaylı bilgiler veren Türk Androloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Önder Yaman ise, tıbbi dilde erektil disfonksiyon olarak bilinen sertleşme sorununu “peniste kalıcı olarak cinsel ilişkiye girecek kadar sertliğin elde edilememesi, sertliğin sürdürülememesi ya da her ikisinin aynı anda olmaması” olarak tanımladı. Sertleşme sorununun birçok nedeni olduğunu söyleyen Prof. Yaman, “Bireylerin yaşam biçimi ve sağlık durumu, nikotin içeren madde ve aşırı alkol kullanımı, ilaç bağımlılığı, uyku bozuklukları, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, kalp ve damar hastalıkları, şeker hastalığı, hormonal hastalıklar, penisteki bozukluklar, karaciğer ve böbrek yetmezliği, nörolojik ve psikolojik hastalıklar bu nedenler arasında sayılabilir” dedi.

Nisan ayı boyunca kampanya çerçevesinde televizyon ve gazeteler aracılığıyla sertleşme sorununa dikkat çekmeye çalışacaklarını belirten Prof. Önder Yaman “mazereteson.com” adlı web sitesinden de konuyla ilgili tüm bilgileri paylaşacaklarını söyledi. Toplantıda ayrıca Türk Androloji Derneği çatısı altında ve Lilly İlaç’ın katkılarıyla Ocak 2011’de yapılan bir farkındalık araştırmasının* sonuçlarını da paylaşan Prof. Kadıoğlu, araştırma sonuçlarının “Mazerete Son” Kampanyasının amacını çok iyi özetlediğini vurguladı.

Sertleşme sorununun ülkemizde yaşlanma sonucu ortaya çıkan doğal bir süreç olarak kabul edilmesi ya da durumdan utanılması nedeniyle birçok hastanın doktora danışmaktan kaçındığını belirten Türk Androloji Derneği Genel Yazmanı Prof. Dr. Selahittin Çayan, Sertleşme sorunu tedavisinin üç basamakta gerçekleştirileceğini; birinci basamakta ağızdan alınan ilaçlar, ikinci basamakta penis içi enjeksiyon ve son aşamada ise penis protezleri (mutluluk balonları) ile gerçekleştirebileceğini vurguladı. Ağızdan alınan ilaçları kısa ve uzun etkili olarak ayıran Prof. Çayan, uzun etkili olan ilaçların yarılanma süresinin kısa etkililerin dört katı olduğunu söyledi.

Erkeklerin %86’sı sorununu kimseyle konuşmuyor, %77’si ise tedavi için hiçbir şey yapmıyor

20 Ocak – 11 Şubat tarihleri arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’da yaşayan 20 yaş ve üzeri kadınlarla, 35 yaş ve üzeri erkekler arasında gerçekleştirilen araştırmanın en çarpıcı sonucu sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin %77’sinin tedavi için hiçbir şey yapmaması. Toplantıda kapsamlı şekilde paylaşılan araştırma, sertleşme sorunu tedavisi hakkında bilgi alınan kaynaklar ve bu kaynaklara duyulan güven düzeyini, tedavi yollarına ilişkin farkındalığı, sorun yaşandığında hissedilenleri, sorununun eşlerin ilişkisi üzerindeki rolünü ve soruna neden olarak gösterilen mazeretleri ortaya koyuyor.
.
• Araştırmaya göre, kadınların %79’u ve erkeklerin de %86’sı sertleşme sorununu kimseyle konuşmayı tercih etmezken, kadınlar konuyu daha çok arkadaşlarıyla konuşuyor. Erkeklerin %77’si tedavi için hiçbir şey yapmıyor.

• Araştırmadan çıkan sonuçlara göre tedavi gören erkeklerin %58,3’ü ilaç kullanıyor. Erkeklerin %22,2’si beslenmesine dikkat ettiğini, %19,4’ü sigarayı bıraktığını/azalttığını, %11,1’i ise alkolü bıraktığını/azalttığını ve spor yaptığını söylüyor.

• Erkeklerin %51’i sertleşme sorununu eşleriyle hiç konuşmuyor, % 45’i ise sorunun ilişkilerini etkilediğini düşünüyor. Kadınların ise %29’u sertleşme sorunu nedeniyle ilişkilerinin etkilendiği görüşünde.

• Araştırmaya göre sertleşme sorunu yaşandığında hissedilen en yoğun duygu utanma. Erkekler ayrıca başarısızlık ve yaşlılık duygusunu da yoğun olarak hissettiklerini söylüyor. Yanıtlar arasında, ilişkinin artık eskisi gibi olmayacağı, hastalanma duygusu ve eşlerin arasının bozulacağı endişesi gibi hisler de yer alıyor.

• Erkekler sertleşme sorunu yaşamalarının en büyük nedeni olarak geçim sıkıntısını, günlük yaşam stresini, alkol kullanımını, psikolojk sorunları ve yaşlanmayı gerekçe gösterirken, kadınlar ise sorunun en temel nedenini günlük yaşam stresine bağlıyor.

 

 

 

Sertleşme sorunu ile ilgili detaylı bilgiye ve araştırma sonuçlarına www.mazereteson.com web sitesinden ulaşmak mümkün.

*Farkındalık Araştırması, ERA Research & Consultancy Araştırma Şirketi tarafından kantitatif araştırma yöntemi CATI (Computer Aided Telephone Interview) ile Ocak 2011 tarihinde yapılmıştır.
 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Ödüllü binanın adı “Abdi İbrahim Tower” oldu

Ünlü İtalyan mimar Dante Benini'ye "Yılın Mimarı" ödülü getiren Abdi İbrahim binasının yeni adı, çalışanlarının da oyları ile "Abdi İbrahim...

Kapat