Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

22 Temmuz 2013, Pazartesi 10:35

TÜİK sağlık hizmet fiyatlarına açıklık getirdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kamuoyunda Tüketici Fiyatları Endeksi’nde (TÜFE) kullanılan sağlık hizmet fiyatlarının yanlış olduğuna ilişkin yanıltıcı haberler üzerine açıklama yaptı.

TÜİK’in web sitesinde yayımlanan madde fiyatları ve madde çeşidinin, kendi sınıflamaları içerisinde ağırlıklandırılması ile hesaplandığı belirtilerek, bu fiyatların her yıl sepette yer alan ürün çeşidine ve ağırlığına göre değiştiği vurgulandı.

Açıklamada, şöyle denildi: “Sağlık ana grubunda devlete ait hizmetler, 2013 yılında endeks sepetine dahil edilmemiş,sadece özel sektörün sağlık hizmetleri endeks sepetinde kapsanmıştır. Dolayısıyla, madde çeşitleri ve ağırlık yapılan farklı olduğu için ‘madde sepeti ortalama fiyatlar’ tablosunda yer alan madde fiyatlarının yıllık olarak karşılaştırılması kıyaslanabilir değildir. Bu çerçevede Tüketici Fiyatları Endeksi’nin hesaplanması için derlenen ve açıklanan madde fiyatlarında herhangi bir maddi hata ya da yanlışlık bulunmamaktadır. Madde fiyatları üzerinden yıllık değişimler hesaplanarak yapılacak yorumlar zincirleme endeks yapısı gereği anlamlı sonuçlar üretmeyecektir. Bu tür değişimlere ilişkin yorumların endeksler üzerinden yapılması daha sağlıklı, tutarlı ve doğru olacaktır.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Japon bilimadamları dünyada bir ilki başardı

Japonya Sağlık Bakanlığı, bu tür klinik deneylere "yeşil ışık" yakarak dünyada bir ilke imza attı. Japonya'da bilim adamları, dünyada ilk...

Kapat