Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

22 Temmuz 2013, Pazartesi 10:14

Japon bilimadamları dünyada bir ilki başardı

Japonya Sağlık Bakanlığı, bu tür klinik deneylere “yeşil ışık” yakarak dünyada bir ilke imza attı.

Japonya’da bilim adamları, dünyada ilk kez deri hücrelerinden elde edilen kök hücreleri yeniden programlayarak tedavi amaçlı kullanmak için hazırlıklara başladı.

Japonya Sağlık Bakanlığı, bu tür klinik deneylere “yeşil ışık” yakarak dünyada bir ilke imza attı.

Ülkenin batısındaki Kobe Hastanesi tarafından önerilen proje kapsamında ilk klinik deneylere yaşa bağlı maküla dejenerasyonuna (YBMD) yakalanan 6 hasta katılacak.

Masayano Takahaşi ve ekibi, hastaların kolundan deri hücrelerini alıp bunları pluripotent kök hücrelerine (iPS) dönüşmesi için yeniden programlamayı, daha sonra da hastanın gözüne yerleştirmek üzere retina hücreleri olarak kullanmayı hedefliyor.

Bu yolla üretilen ve iPS (induced pluripotent) hücreleri denen kök hücreler, herhangi türde bir başka yetişkin hücreye dönüştürülebiliyor.

Dünya genelinde YBMD’nin tedavisi için embriyo kök hücreleri kullanılıyor. Bu yöntem, etik nedenler ve dokunun reddine sık rastlanması yüzünden tartışmalara yol açıyor.

Gözün, okumak, dikiş dikmek ya da araba kullanmak gibi işlerde gerek duyulan “merkezi keskin görme” yeteneğini etkileyen YBMD, retinanın maküla adı verilen merkezi bölgesini etkiliyor.

Gelişmiş ülkelerde 60 yaşından sonraki görme kayıplarının en önde gelen nedeni olan YBMD, Türkiye’de de oldukça sık rastlanan bir hastalık.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Hastaya ‘gereksiz radyasyon’ dönemi bitiyor

Vatandaşın hastaneler arasında dolaşırken ‘gereksiz yere’ tomografi ve MR çektirmesinin önüne geçilecek. SGK’nın yeni uygulamasıyla çekilen tomografiler, tüm hastanelerin bilgisayarlarından...

Kapat