Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

Toplum obezlere karşı hoşgörüsüz 8 Şubat 2013, Cuma 14:07

Toplum obezlere karşı hoşgörüsüz

Yale Üniversitesi Rudd Yiyecek Politikası ve Obezite Merkezi’nde yapılan bir araştırma, yiyecek bağımlılığının obezlere karşı var olan ayrımcılığı arttırdığını gösteriyor. Halkın gözünde yiyecek bağımlısı olan insanların obezlerden daha az ayrımcılığa uğradığını da ortaya çıkaran çalışma, Basic and Applied Social Psychology dergisinde yayımlandı. Çalışma, toplumun obezite ve yiyecek bağımlılığına yönelik algısını ölçmek anlamında yapılmış az sayıda araştırmadan biri olarak gösteriliyor.

659 kişiyle yapılan anket yoluyla gerçekleştirilen çalışmanın ilk aşamasında katılımcılara; obezite, yiyecek bağımlılığı, fiziksel engellilik, sinir hastalıkları, kokain bağımlılığı gibi farklı bağımlılık ve hastalık çeşitleri örnek gösterilerek sorular yöneltilmiş. Çalışmanın ikinci kısmında ise 570 katılımcıya rastgele sigara, alkol ve yiyecek bağımlılıklarından biri örnek olarak sunularak görüşleri istenmiş.

Obezlere karşı öfke, rahatsızlık ve hatta tiksinti duyuluyor.

Çalışmada elde edilen sonuçlar, yiyecek bağımlılığının diğer bağımlılıklara göre daha “kabul edilir” olduğunu gösteriyor. “Yiyecek bağımlısı” olmanın daha sempatik bulunduğu, alkol ve tütün bağımlılığındaki gibi aşırı rahatsızlık yaratmadığı ortaya çıkmış. Buna karşın, yiyecek bağımlılığı bir obezde görüldüğünde toplumun daha ayrımcı tavırlar sergilediği de tespit edilmiş. Araştırmanın sonuçlarında katılımcıların yiyecek bağımlısı olan obez insanlara yönelik öfke, rahatsızlık ve hatta tiksinti duyduklarını dile getirdikleri görülüyor.

Rudd Merkezi Araştırma Direktörü Rebecca Puhl,

“Araştırmamız, yiyecek bağımlılığının bir sağlık durumu olarak algılandığını ve halkın obezlere yönelik tavrını etkilediğini gösteriyor.”

diyor.

Orijinal makaleye ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Philips'den noninvaziv havayolu sekresyonu yönetimi
Philips’den noninvaziv havayolu sekresyonu yönetimi

Philips, etkili şekilde öksüremeyen yetişkin ve çocuk hastalar için geleneksel solunum yolu aspirasyon yöntemlerine bir alternatif olarak havayolu sekresyonu yönetimindeki...

Kapat