Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

25 Ocak 2012, Çarşamba 17:00

TKD, yeni SUT düzenlemesine tepkili

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) yeni yayınladığı Sağlık Uygulama Tebliğ’inin (SUT) 42 ve 43. maddelerinde Kardiyoloji ve Çocuk Kardiyolojisini ilgilendiren önemli değişikliklerin yer aldığını belirten Türk Kardiyoloji Derneği (TKD), bir duyuru yayınlayarak, yeni düzenlemeyi Danıştay’a götüreceğini açıkladı:

Değerli Üyemiz,

Sosyal Güvenlik Kurumu 21 Ocak 2012 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan tebliğ ile SUT’ta bazı düzenlemelere gitmiştir. Bu düzenlemeler arasında 42 ve 43. maddelerde Kardiyoloji ve Çocuk Kardiyolojisini ilgilendiren önemli değişiklikler mevcuttur. Yayınlanan “ayaktan başvurularda ödeme listesi-ek 9” ile diğer bölümlerin ayaktan başvurulardaki ödemelerinde genel olarak bir değişiklik yapmaz veya 1 TL’lik artışlar yapılırken Kardiyolojide kısmi artışlar yapılarak (üniversite hastanelerinde 56’dan 68 TL’ye, genel eğitim hastanelerinde 45’den 54 TL’ye, 100-499 yataklı devlet hastanelerinde 30’dan 33 TL’ye, özel hastanelerde 31’den 34 TL’ye, dal merkezlerinde 24’den 26 TL’ye) “transtorasik ekokardiyografi, kontrast ekokardiyografi, transözofageal ekokardiyografi ve stres ekokardiyografi” ayaktan başvurularda ilave olarak faturalandırılan işlemler listesinden çıkarılmıştır.

Doğrudan hekim tarafından yapılan, uzmanlık gerektiren, zaman alan, bazıları yarı girişimsel işlem olan, komplikasyonları olan bu işlemlerin paket fiyatlarda cüzi artışlar yapılarak ilave olarak faturalandırılan işlemler listesinden çıkarılması kabul edilemez bir uygulamadır. Öncelikle paket fiyatlardaki cüzi artışlar bu işlemlerdeki emeğin karşılığı değildir. Ancak, daha da önemlisi, yoğun emek ve uzmanlık gerektiren bu işlemlerin paket içine alınarak değersizleştirilmesi ve zamanla da paket fiyatların aşındırılmasıyla maddi karşılığının tamamen kaybı söz konusudur. Bu nedenle Türk Kardiyoloji Derneği olarak aşağıdaki uygulamaların acil olarak yapılması planlanmıştır:

  1. Sosyal Güvenlik Kurumu ve diğer ilgili kuruluşlara resmi başvurular yapılacaktır.
  2. İlgili tebliğin yürütmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay’da dava açılacaktır.
  3. Dava süreci uzun olabileceği için dava lehimize sonuçlandığı takdirde geriye dönük ödeme alınabilmesi için yapacağınız işlemlerin kaydının muhafaza edilmesi önerilir.
  4. SUT’taki kardiyolojiyle ilgili tüm haksız maddelere karşı tepki ve kamuoyu oluşturmak için her bir üyemizin ve her bir kurumun bir dilekçe yazarak SGK’nun 0312-207 8615 numaralı faksına ya da bilgi@sgk.gov.tr e-adresine göndermelerini ve bir suretini de bize yollamalarını önemle rica ederiz.

Saygılarımızla.

Prof. Dr. Oktay Ergene, Başkan

Prof. Dr. Mehmet Aksoy, Genel Sekreter

TKD tarafından yapılan duyuruya derneğin resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Pfizer çalışanlarının çektiği fotoğraflar toplantı odalarının duvarlarını süslüyor

"Benim Şehrimden Görüntüler" projesiyle, Pfizer merkez ofisinin 12 toplantı odası Pfizer çalışanlarının yaşadıkları şehirlerin güzelliklerini yansıttıkları fotoğraflarla süslendi.

Kapat