Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Haziran 2013, Çarşamba 16:34

Tiroid tedavi edildiğinde doğurganlık geri kazanılıyor

Uzmanlar, “Her 6 çiftten 1’i kısırlık problemi yaşıyor ve en önemli nedenlerinden biri olan tiroid bozuklukları gözden kaçıyor” uyarısında bulunuyor.

Merck Serono, Uluslararası Tiroid Federasyonu (TFI) ile birlikte organize ettiği 5. Uluslararası Tiroid Farkındalık Haftasında, dünya genelinde bilgilendirici toplantılar ve eğitim aktiviteleri düzenleyerek dikkat çekmeyi amaçlıyor. Bu yıl farkındalık kampanyasında“tiroid ve infertilite (kısırlık)” konusu ele alındı.

Dünyada 300 milyondan fazla kişi, çeşitli bozukluklara yol açan tiroid bezi sorunları yaşıyor ve kısırlık da en önemlilerinden biri olarak gösteriliyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), kısırlığı (infertilite) bir halk sağlığı sorunu olarak görüyor. 70 milyon çiftin kısırlık sorunu yaşadığı tahmin ediliyor. Çekler tarafından yayımlanan bir derleme makalesi; kadına bağlı kısırlık sorununun yaklaşık % 25’ini tiroid bozukluklarına bağlıyor. Merck Serono’nun Global Operasyonlarından Sorumlu Başkanı Belen Garijo bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Tiroid bozuklukları sıklıkla gözden kaçabiliyor. Bu nedenle 2013 yılı Uluslararası Tiroid Farkındalık Haftası, tiroit bozuklukları ve kısırlık arasındaki ilişkiyi gündeme taşıyor. Araştırmalar, tiroid hormonlarının, kadın ve erkek cinsiyet hormonlarıyla sürekli etkileşim halinde olduğunu, tiroid hormonunun az veya çok fazla çalışmasının, kadınlarda ve erkeklerde doğurganlığı olumsuz etkilediğini ortaya koyuyor. “ dedi.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
800 bin çocuğun kalbini koruyan proje

İstanbul Bakırköy Bölgesi Genel Sekreterliği kamu ve özel okullarda okuyan, 6-18 yaşlarındaki 800 bin öğrencinin kalbinin EKG’sini çekecek. Ocak ayında...

Kapat