Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Haziran 2013, Çarşamba 14:39

800 bin çocuğun kalbini koruyan proje

İstanbul Bakırköy Bölgesi Genel Sekreterliği kamu ve özel okullarda okuyan, 6-18 yaşlarındaki 800 bin öğrencinin kalbinin EKG’sini çekecek.

Ocak ayında başlayan proje kapsamında 40 binin üzerinde öğrencinin EKG’si çekildi bile. Bunların yaklaşık 17 bininin EKG  okuması tamamlandı, bin 302’sine detaylı tetkik ve muayeneler yapıldı, 154 çocukta önlen alınmaması halinde ciddi sorunlara yol açabilecek patolojiler saptandı ve tedavileri planlandı.

Hürriyette yer alan habere göre; İstanbul Bakırköy Bölgesi Genel Sekreteri Doç. Dr. İhsan Bakır, Bakırköy, Küçükçekmece, Bahçelievler, Esenler, Esenyurt, Başakşehir, Avcılar, Büyükçekmece, Silivri ve Çatalca’daki okullarda yürütülen proje çerçevesinde okullarda çekilen EKG’lerin internet üzerinden Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Hastanesi’ndeki EKG yönetim sistemine (MUSE) aktarıldığını söyledi. 800 bin çocuğa 2016 yılı sonuna kadar ulaşılması planlanıyor.

Doç. Dr. Bakır, “Hem EKG yönetim sistemindeki yazılım hem de uzman doktorlar tarafından kontrol edilecek EKG’ler sayesinde birçok çocuğun kalp sağlığı çocukluk çağında kayıt altına alınarak, varsa mevcut hastalıkları da erken teşhisle tedavi edilecek” dedi. EKG’nin herkeste farklı, “kalbin parmak izi” olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Bakır, “EKG iyi ve ekonomik bir tarama yöntemi. Bununla kimi ölümcül olabilecek önemli ve sık rastlanan sorunları saptayabiliyoruz. Araştırmamız sadece Avrupa değil, dünyanın sayılı tarama programlarından biri olacak. Bittiğinde önemli tıbbi dergilerde yayın yapabileceğimiz nitelikte elimizde veri oluşacak” dedi.

EKG’sinde sorun yakalanan çocukları daha ileri tetkikler için hastaneye çağırdıklarını anlatan Doç. Dr. Bakır, “Bu 154 çocuğu yakalamasaydık ileri yaşlarda kalpleri zayıflamış belki de kalp nakline aday olarak karşımıza çıkacaklardı. Halbuki biz koruyucu önlemleri alabiliyoruz. Çocukların sorununa göre efor yapmaları yasaklanıyor, aileleri almamaları gereken ilaçlar ve gıdalarla ilgili uyarılıyor. Gerekirse ilaç veya cerrahi tedaviler planlanıyor. Bazı çocukları daha uzun vadeli takip edeceğiz” diyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Dr. Süha Taşpolatoğlu Abdi İbrahim İlaç’a CEO olarak geri döndü

Abdi İbrahim’in sürdürülebilir liderlik ve uluslararası hedefler vizyonu ile şekillenen son gelişmeler kapsamında, Dr. Süha Taşpolatoğlu Abdi İbrahim İlaç CEO’luk...

Kapat