Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Ağustos 2013, Perşembe 11:38

Tıp fakültesi öğretim üyeleri hastanelere geri çağırılıyor

Kamuoyunda Tam Gün Yasası olarak bilinen ve üniversite hocalarına muayenehane yasağı getiren düzenlemede önemli bir gelişme yaşandı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen Kanun Hükmündeki Kararname’nin ilgili maddesinden yararlanarak ücretsiz izne ayrılan öğretim üyelerinin geri döndürülmesi için üniversitelere talimat verdi. Üniversiteler, yeni yasal düzenleme yapılmaması sebebiyle KHK’nin ‘yok hükmünde’ olduğunu bildirerek, izin süreleri henüz bitmeyen öğretim üyelerini geri çağırmaya başladı.

Konuyu değerlendiren İzmir Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Suat Kaptaner’e göre hastanede eğitim faaliyetinde bulunan hocaların, muayenehane açmasının önünde engel kalmadı. Zaman’ın haberine göre, muayenehanesi olup da ücretsiz izne ayrılanlar da geri dönmeye başladı. Artık hocalar da üniversitelerde hasta bakabilecek, öğleden sonra muayenehanelerinde çalışıp özel hastanelerde ameliyatlarını da yapabilecekler.

Tıp fakültesi hastanelerinde öğretim üyelerine çalışma sınırlaması getiren kararnamenin iptaline ilişkin karar, 18 Temmuz 2012 tarihinde duyuruldu. Gerekçeli karar da 1 Ocak 2013 tarihli Resmî Gazete’de yayımlandı. İptal kararının yürürlük tarihi ise 1 Temmuz 2013 olarak belirlendi. KHK’nin ‘yok hükmünde’ kalması üzerine YÖK Başkanlığı, 26 Ağustos’a kadar ücretsiz izin kullanma hakkı olan hocalara geçen hafta ‘ivedi’ kaydıyla üniversiteye dönme çağrısı yaptı, izinlerin 1 Temmuz itibarıyla sona erdiğini bildirdi. Talimatı alan rektörlükler de gerekçelerini anlatarak öğretim üyelerinden izinlerini sonlandırmalarını ve hemen fakültedeki görevlerine başlamalarını istedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Göğüs Cerrahisinde Robotik Dönem

Robotik cerrahi ilk kez Guy-Bernard Cadiere ve ekibi  tarafından 1997’de gündeme girmiş. Sindirim sistemi cerrahisi ile başlayan kullanım, prostat bezine...

Kapat