Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

17 Haziran 2014, Salı 10:39

Tıp dünyası MERS’i yakından izliyor

Ortadoğu Solunum Sendromu’nun (MERS) ilk vakası Amerika’da görüldü. Uzmanlar hastalığın küresel bir tehdit oluşturmasını önlemek için yoğun çalışmalar yapıyor.

Onbir yıl önce, ciddi bir solunum yolları enfeksiyonu olan SARS Çin’de ortaya çıkmış, 29 üllkede sekiz bin kişiye bulaşmış ve kontrol altına alınmadan önce sekizyüz kişinin ölümüne neden olmuştu.
 
Bir başka virüs de şimdi MERS hastalığına neden oluyor.
 
Amerika Ulusal Sağlık Enstitüleri Başkanı Anthony Fauci, enfeksiyona bağlı hastalıkları araştıran merkezin sorumlusu. Fauci, virüsün bulaştığı kişilerin neredeyse üçtü birinin öldüğünü söylüyor.   
 
 “Solunum yolları enfeksiyonu gibi yaygın olan enfeksiyonlar arasında bugüne kadar bu kadar çok sayıda ölüm kaydedilmedi. Bu, ciddi bir durum. Konuyla ilgili en sevindirici haber, hastalığın doğrudan doğruya insandan insana geçmiyor olması.”
 
Hastalığın 2012 yılında ortaya çıkmasından buyana, çeşitli ülkelerde birkaç yüz vakaya rastlandığı belirlenmiş. Hasta olanların hemen hepsinde başka sağlık sorunları da görülmüş.
 
Amerika’nın Sesi’ne Skype aracılığı ile konuşan bulaşıcı hastalık uzmanı Amesh Adalja, virusün gayet yavaş yayıldığını belirtiyor. 
 
 “Geçmişte görmediğimiz kadar çok vakayı Suudi Arabistan’da görüyoruz, bu da birçok kişinin ilgisini çekiyor çünkü SARS ile MERS arasında paralellikler var.”
 
SARS sağlık görevlileri ve halk arasında yayılmaya başladığında paniğe neden olmuştu. Suudi Arabistan’daki hastanelerde yaşanan salgın, virüsün yayılmaya uygun bir hale dönüştüğü yolunda kaygıya yol açtı. Ancak Anthony Fauci’ye göre testler henüz bunu doğrulamıyor.   
 
 “Bu yeni salgın vakalarının nedeninin virüsün yayılmaya uygun bir hal almasından kaynaklanmadığı anlaşılıyor. Büyük olasılıkla sorun, hastanelerdeki önlemlerin yetersizliğinden kaynaklanıyor.”  
 
Virüsün kaynağının develer olduğu sanılıyor. Suudi Sağlık Bakanı hayvanlardan uzak durulması konusunda uyarıda bulundu. Ancak bu bölgede develerin hem et ve sütü kullanılıyor, hem de bu hayvanlardan taşımacılıkta yararlanılıyor.
 
Amesh Adalja’ya göre, salgını kaynağında durdurup, kontrol altına almak, yetkililerin SARS’dan aldığı derslerden biri.
 
 “SARS’ın verdiği en büyük ders dünyanın küçük olduğu; dünyanın bir ucunda örneğin Uzakdoğu’da çıkan bir salgının kolayca Kanada’ya sıçrayabileceği. Dünyanın sağlık güvenliği, bu tür riskleri olabildiğince çabuk tanımlayıp, kaynağında durdurmaya bağlı.”
 
Bu yüzden sağlık görevlileri tüm dünyada MERS’i yakın izlemeye almış durumda.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Almanya’da sahte ilaç alarmı

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaleti ve çevresinde sahte ilaçların piyasaya sürüldüğü bilgisinin ardından Baden Württemberg’de ilgili resmi kurumlar harekete geçerek sahte ilaç...

Kapat