Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

31 Temmuz 2013, Çarşamba 09:37

Tip 2 diyabet engellenebilir

Tip 2 diyabet olarak adlandırdığımız (yetişkin diyabeti) obezitenin artması ile birlikte tüm dünyada yaygın olarak artıyor. Türkiye’de görülme sıklığı yaklaşık yüzde 15’lere ulaşmış durumda. Prediyabet dediğimiz, halk arasında gizli diyabet denilen durum tabloya dahil edilirse ülkemizde iki kişiden biri ya diyabet hastası ya da diyabet olmaya aday. Diyabet sıklığında bu derece artışa rağmen diyabet tedavisi son derece problemli kalmaya devam ediyor.

Doç. Dr. Mustafa KANAT, tedavide kullanılan ilaçların bu hastaların asıl ölüm nedeni olan kalp-damar sistemi hastalıkları üzerine etkisi son derece sınırlı olduğunu belirtiyor ve devam ediyor. Bundan dolayı son yıllarda tıp alanında sorulan en önemli sorulardan birisi de tip 2 diyabetin önlenip-önlenemeyeceği sorusudur. Yakın zamanda yapılan çalışmalar şunu net olarak ortaya koyuyor.

Evet tip 2 diyabet engellenebilir, en azından geciktirilebilir bir hastalık. Peki bunu nasıl başarıyoruz? Tip 2 diyabet gerek yaşam şekli değişikliği (diyet ve egzersiz) gerekse ilaç tedavisiyle engellenebiliyor.  Son on yılda diyet ve egzersizi içeren yaşam şekli değişikliklerinin tip 2 diyabet gelişimini engellediğini gösteren çok güçlü kanıtlar sunulmuş durumda. Peki yaşam şekli değişiklinden kastedilen ne?

Üç adımda değişim

Yaşam şekli değişikliğinden kastedileni üç başlık altında toplayabiliriz:
1-Yemekte aldığımız yağ miktarının azaltılması (Alınan yağın toplam kaloriye oranının yüzde 30’un altına çekilmesi.)
2-Toplam ağırlığın yüzde 5-7 si kadar kilo kaybı.
3-Günlük en az 30 dk hızlı yürüyüş.
Peki biz diyabet gelişimini yaşam şekli değişikliği ile yüzde yüz engelleyebiliyor muyuz? Yukarıda saydığımız yaşam şekli değişikliğinin her üçünü de gerçekleştiren bireylerde diyabet gelişimi yüzde yüze yakın önlenebiliyor. Kimini gerçekleştirip kimini gerçekleştiremeyenlerde ise diyabeti önleme oranı yüzde 58’lere düşebiliyor. Peki ilaç tedavisi diyabeti engeller mi? Bu sorunun cevabı da olumlu. Diyabet tedavisinde kullandığımız ilaç tedavisi de diyabet gelişimini önemli oranda engellemektedir.

İlaç tek seçenek mi?

Peki diyabeti önlemek için hangi yolu tercih edelim? Hiç şüphesiz yaşam şekli değişikliği tercih edilecek birinci yol olmalıdır. Bu tercihin bazı önemli nedenleri var. Birincisi yaşam şekli değişikliği ilaç tedavisine göre çok daha etkili.  İkincisi çok daha ekonomik. Üçüncüsü ciddi hiçbir yan etkisi yok yani fizyolojik. Tüm bunlara rağmen yaşam şekli değişikliğini gerçekleştiremeyen hastalarda ilaç tedavisi seçenek olarak kullanılabilir.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Gelecekte zatürree, menenjit tedavi edilemeyecek

Uzmanlar, “Bilinçsiz ilaç kullanımı tüm organlara zarar verebilir. Ama karaciğer en çok etkilenen organdır. Karaciğer bu toksik hepatitlerde metabolizma için...

Kapat