Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Aralık 2013, Perşembe 09:40

Tek ilaçla birçok hastalık hedef alınacak

Fransız bilimadamlarının birçok hastalığı önleyebilecek yeni bir molekül bulduğu bildirildi. Fransız bilim adamlarının araştırması, LNP 599 molekülünün kalp-damar, obezite, şeker hastalıkları ve beyin kanamalarını önleyebileceğini gösterdi.

15 yıl süren çalışmalardan sonra LNP 599’u geliştiren bilimadamları,  “21. yüzyılın mucizesi” olarak tanımladıkları molekülün sırrının, hastalıktan etkilenen organlar yerine sinir sisteminde rol oynaması olduğunu vurguladı.

Araştırmaya imza atan Strasbourg Tıp Fakültesi’nden bilim adamlarından Pascal Bousquet, “orkestra şefi” olarak nitelendirilen molekülün hastalığın köküne yani otonom sinir sistemine indiğini belirtti.

Bir sonraki aşamada molekülü insanların katıldığı klinik araştırmalarda denemeyi planlayan bilimadamları, LNP 599’un etkisinin doğrulanması halinde 5-7 yıla kadar ilaç geliştirilebileceğini vurguladı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Pfizer’in anketi Türklerin cinselliğe bakışını ortaya koyuyor

Pfizer’in, bağımsız araştırma ajansı Vision Critical aracılığıyla 8 Avrupa ülkesinde (Türkiye, Rusya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Ukrayna, Sırbistan ve İsrail)...

Kapat