Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

7 Ağustos 2012, Salı 18:31

TEİS: Yeni SUT değişikliği kolesterol hastalarının hayatını tehlikeye atıyor!

Türk Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS), yayımladığı basın duyurusuyla, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) 28 Temmuz 2012 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) yaptığı değişiklikle özellikle kolesterol hastalarının ilaca erişimini sınırlandırdığını dile getirdi.

Duyuruda, dün yürürlüğe giren uygulamaya göre daha önce ilaç kullanmayan kolesterol hastalarının ihtiyaç halinde ilaçlarını ancak uzman hekim raporuna göre alabilecekleri belirtildi. TEİS, hastanın söz konusu raporu alabilmesi için bir hafta arayla iki defa tahlil yaptırmasının gerektiğine ve LDL kolesterol değerinin yapılan iki tahlilde de 190’ın üzerinde olması gerektiğine dikkat çekti. SGK tarafından yapılan değişikliğin daha önce 160 olan LDL sınırını 190’a çıkarmış olduğuna vurgu yapıldı.

“Hayatın tehlikeye girdikten sonra ilacını öderim”

Hastanın kolesterolünün 190’ın altında olması durumunda ise; ancak ailesinde yüksek tansiyon ve erken kalp hastalıklarının var olması veya hastanın yaşının 65’in üzerinde olması şartının aranacağını ifade eden TEİS, SGK’nın vatandaşa adeta “hayatın tehlikeye girdikten sonra ilacını öderim” dediğini belirtti.

Duyuruda, TEİS Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan’ın,

“Sağlık Uygulama Tebliğinde yapılan değişiklikle sağlık hizmetinde seviye aşağıya çekilmiş, vatandaşın hayatı bir kez daha tehlikeye atılmıştır. 190 LDL değeri çok yüksektir. Bu yüzden vatandaşlarımızı uyarmak isteriz: Yediklerinize dikkat edin. Kolesterolünüze iyi bakın aksi takdirde hayatınız tehlikeye girene kadar SGK’dan size kolesterol ilacı yok.”

görüşlerine yer verildi. Saydan’ın şu ifadeleri de duyuruda yer aldı;

“SGK kolesterol düşürücü ilaçlara milat getirdi. Bu milattan önce; yani 6 Ağustos öncesi rapor almış hastaların ilacı almalarında herhangi bir sorun yok. Ama 6 Ağustos gününden itibaren kolesterol düşürücü ilaç kullanması gereken yeni hastalar bu uygulamadan dolayı mağduriyet yaşayacak. Zira SGK son değişiklikle vatandaşın kolesterolü risk seviyesini geçmeden ilacını ödemeyecek. Hastanın ilaç kullanabilmesi için LDL değerinin 190 mg/dL üstü olması gerekiyor. LDL sonucu 190 çıkmaz ise; hastanın ailesinde hastalık var mı diye bakılacak. Yani kurumun belirlediği 3 risk faktörü sorgulanacak. Ancak bilinmelidir ki; kolesterolün risk seviyesini aşması ciddi kalp damar sorunlarına neden olmakta, damar duvarında biriken ve damar sertliğine neden olan kolesterol koroner kalp hastalığı/kalp krizi, inme ve dolaşım hastalıklarının oluşmasına neden olabilmektedir.”

“Eczacıları vatandaşla karşı karşıya getirmekten vazgeçin”

Hastaların hayatları tehlikeye girmeden önce SUT değişikliğinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Saydan,

“Öte yandan hastaların SUT’ta belirtilen değeri geçtiği zaman kullanacağı kolesterol ilaçlarından olan statinlerin ödenmesinde de yeni düzenlemeye gidildi. Hastalar statin grubu ilaçların 40 mg ve üzeri dozlarda kullanılması gerektiğinde ancak kardiyolog, kalp ve damar cerrahı veya endokrin uzmanı bulup rapor çıkartmak zorunda kalacaklar. Hastaların rapor çıkartmakla da işleri bitmiyor, her seferinde ellerindeki raporlarla, sadece bu uzmanlara reçete yazdırabilecekler. Aksi takdirde SGK ödemeyecek!

SUT’un değişmesinin zorunlu olduğu hallerde ise SGK yetkililerinin yazılı ve görsel basında bunu vatandaşa anlatmasını, biz eczacıları vatandaşla karşı karşıya getirmekten vazgeçmelerini istiyoruz.”

dedi.

TEİS tarafından yayımlanan basın duyurusunun tam metnine sendikanın resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Diyabetli çocuklar hastalıklarıyla mücadele etmeyi Arkadaşım Diyabet kampında öğreniyor

21-28 Temmuz tarihleri arasında İznik'te düzenlenen Arkadaşım Diyabet kampına çeşitli illerden katılan 83 çocuk ve genç, unutamayacakları bir hafta geçirdi.

Kapat