Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Ağustos 2012, Pazartesi 20:21

Diyabetli çocuklar hastalıklarıyla mücadele etmeyi Arkadaşım Diyabet kampında öğreniyor

Diyabetli çocuk ve gençlerin güvenilir bir ortamda sosyalleşmelerine olanak sağlamak amacıyla 1997’den beri düzenlenen diyabetli çocuklar kampı, bu yıl 21-28 Temmuz tarihleri arasında İznik’te yapıldı. Kamp koordinatörü Prof. Dr. Şükrü Hatun’un verdiği bilgilere göre Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrin ve Diyabet Bilim Dalı tarafından düzenlenen kampa İzmit, Sakarya, İstanbul, Afyon, Bursa, Ankara, Artvin ve Eskişehir’den 10-18 yaş aralığında 83 çocuk ve genç katıldı. Kamp ekibi olarak 5 hekim, 5 diyetisyen, 5 hemşire, 1 psikolog ve 2 aktivite liderinin görev yaptığı Arkadaşım Diyabet kampında, daha büyük yaştaki diyabetli gençler, küçük yaştaki çocuklara grup liderliği yaparak önemli roller üstlendiler.

Kendi kendilerine insülin yapmayı öğreniyor, sanat ve spor etkinliklerine katılıyorlar

Bir hafta süren Arkadaşım Diyabet kampı boyunca diyabetli çocukların yaşam kalitelerini artırmalarına ve diyabetle mücadele etmelerine katkıda bulunmak amacıyla çeşitli programlar düzenlendi. Kampta kendi kendine insülin iğnesi yapmak, kan şekerlerini düşürmek ve doğru beslenme konularında eğitim alan çocuk ve gençler, grup çalışmaları ile birbirleriyle deneyimlerini paylaştılar, yüzme başta olmak üzere çeşitli spor, eğlence ve sanat aktivitelerine katıldılar.

Diyabetli çocuklar hastalıklarıyla mücadele etmeyi Arkadaşım Diyabet kampında öğreniyor

Kampta aldıkları 1 haftalık eğitimin çocuk ve gençlerin özgüvenine çok önemli katkılar yaptığını söyleyen Prof. Dr. Şükrü Hatun, çocukların gözünden kampı şöyle değerlendirdi:

“Çocuklar kendi kendilerine bir şeyleri başardıklarını görünce kendilerini daha güçlü hissediyorlar. Çocuklarımız ve gençlerimiz kampta hem çok güzel arkadaşlıklar geliştiriyorlar hem de sosyal hayata hazırlanıyorlar.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
FDA Zaltrap’ı (ziv-aflibersept) metastatik kolorektal kanserler için onayladı

Geliştirici firmalar Sanofi ve Regeneron, Zaltrap'ın (ziv-aflibersept) metastatik kolorektal kanserli hastalarda FOLFIRI ile birlikte kullanımının onaylandığını duyurdu.

Kapat