Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

13 Şubat 2014, Perşembe 09:59

Taşınabilen cep laboratuvarları geliyor

21. yüzyılın son yeniliği taşınabilen laboratuvarlar olacak. Almanya Freibourg’da geliştirilen yeni test cihazı, bir cep laboratuvarı gibi çalışıyor. Küçük disk görünümündeki alet, hayati tehlike barındıran birçok hastalığı deşifre ediyor.

Cep laboratuvarının çalışma algoritması ise oldukça basit. Aygıtın içinde kandan alınan DNA çözümleniyor ve genetik yapı, bilinen bir patojen ile eşleşirse ekranda sinyal yanmaya başlıyor. Cep laboratuvarlarının hava alanlarında kullanılması düşünülüyor. Böylelikle bulaşıcı hastalıkları olanlar uçağa alınmayabilecek. Yiyecek içecek kontrolü ise cep laboratuvarlarının ikinci kullanım alanı olarak belirlendi.

Araştırma Görevlisi Wolfgang Hauser yeniliği şu sözlerle tanımladı: ‘‘Gelecekte gıda güvenliği bugünden çok daha önemli ve tehlike arz eden bir durum olacak. Ancak cep laboratuvarı teknolojisiyle tüm gıda üretimi kontrol edilebilecek.”

Cep laboratuvarının hızlı ve kolay ulaşılabilir yapısı hastanelerde devrim yaratacak. Acil karar vermesi gereken doktorların işini kolaylaştırarak ve birçok hayat kurtaracak.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Menenjitin teşhisinde lazer kullanıldı

Bilimadamları, bakteriyel menenjitin teşhis edilmesini hızlandırmak için yeni bir test geliştirdi.  İskoçya'nın Glasgow kentindeki Strathclyde Üniversitesi araştırmacıları, hastalığa neden olan bakterinin en...

Kapat