Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Şubat 2014, Çarşamba 16:12

Menenjitin teşhisinde lazer kullanıldı

Bilimadamları, bakteriyel menenjitin teşhis edilmesini hızlandırmak için yeni bir test geliştirdi.  İskoçya’nın Glasgow kentindeki Strathclyde Üniversitesi araştırmacıları, hastalığa neden olan bakterinin en kısa sürede bulunabilmesi için gümüş nanopartiküller ile lazer kullandı.

Araştırmacılardan Dr. Karen Faulds, SERS (Surface Enhanced Raman Scattering) adı verilen yeni yöntemde gümüş nanopartiküllerle karıştırılan moleküllere lazer ışını gönderdiklerini ve meydana gelen değişimi dalga boyunda ölçtüklerini söyledi.

Faulds, “Titreşimsel spektrum, molekülü tanımlamamıza yardımcı oluyor. Tek seferde çok sayıda bakteriyi tanımlayabiliyoruz. Bu yöntem, mantar ve virüsler gibi DNA içeren tüm patojenlere uygulanabilir” dedi.

En yaygın beş yaş altı çocuklarda görülen bakteriyel menenjit, geç teşhis edilmesi durumunda kan zehirlenmesi ve beyin hasarına yol açabiliyor.

Araştırma, “Chemical Science” dergisinde yayımlandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Nano parçacıklar kanseri ortadan kaldırdı

Oregon State Üniversitesi'ndeki bilimadamları; ısı, kemoterapötik ilaçlar ve nanoteknoloji tabanlı inovatif akıllı teslimat sistemli ilaçların birleşiminden oluşan sistem sayesinde hem...

Kapat