Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Şubat 2014, Çarşamba 15:59

Nano parçacıklar kanseri ortadan kaldırdı

Oregon State Üniversitesi’ndeki bilimadamları; ısı, kemoterapötik ilaçlar ve nanoteknoloji tabanlı inovatif akıllı teslimat sistemli ilaçların birleşiminden oluşan sistem sayesinde hem toksit ilaçların etkisi azaltılabileceği hem de yumurtalık kanser tedavisinde aşama kaydedilebileceği belirttiler.

Laboratuvar ortamında gerçekleştirilen deneylerde yumurtalık kanser hücrelerinin %95’inin ortadan kaldırıldığı görüldü. Çalışmanın önemli olduğunu vurgulayan araştırmacılar, kadınlarda ölümlere yol açabilen bu kanser, bu çalışma sayesinde kadınların kemoterapötik ilaçlarının yan etkilerinin ortadan kaldırılmasına karşı önemli bir gelişme.

Günümüzde her yıl 150.000 kadın bu kanser türü nedeniyle hayatını kaybetmekte. Belirli seviyede bir ısının kanser hücrelerini öldürmede yardımcı olduğu bilinmekte, fakat tek başına ısı tedavide problemler oluşturabilmekte. Bu nedenle tedavide kanser hücrelerini öldürebilen ilaçlarla kaplanmış demir oksit nano parçacıkların ısıtılarak kanser hücrelerine daha kolay ve nokta atışı şeklinde ulaşılması sağlanmakta.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Hastayı kurtarmak isteyen doktorun kendisi öldü

Aydın'da hastasına müdahale eden doktor geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Nazilli'de hastasına müdahale eden doktor geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını...

Kapat