Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Kasım 2013, Perşembe 16:16

Tamamlayıcı tıpta hekim şartı

Geleneksel tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamalarını sertifikalı hekimlerin yapabileceği ve yurt dışında sertifika alanların, ilgili komisyonda değerlendirileceği bildirildi.

Sağlık Bakanlığı, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, geleneksel tamamlayıcı ve alternatif tıp ile ilgili 4 yıldır devam eden çalışmalara son şeklinin verildiğini, çalışmaların tamamlandığını ve bu uygulamaların sadece hekimler tarafından yapılabileceğini belirtti.

Bu tür uygulamaların sadece Uzak Doğu’da yapıldığı kanaatinin yanlış olduğunu ABD, Almanya ve Fransa gibi ülkelerde de yapıldığını anlatan Şencan, konuyla ilgili belirli bir çerçeve çizmek için gerekli mevzuatların çıkarılacağını söyledi.

Mevzuat çalışmaları sırasında dünyadaki uygulamaların incelendiğini vurgulayan Şencan, oluşturulan çalışma gruplarının kendi alanlarında araştırmalar yaptığını ifade etti. Uygulamanın, sadece hekim tarafından yapılabileceğini, Sağlık Bakanlığı’nca denetleneceğini anlatan Şencan, tıptaki diğer tedavi yöntemleri gibi bunun da hastaneler, poliklinikler ya da muayenehaneler de yapılabileceğini açıkladı.

Çalışmayı yapacak hekimlere, diğer sağlık personelinin de yardımcı olabileceğini dile getiren Şencan, “Bu uygulamaları sertifikalı hekimler yapabilecek. Yurt dışında sertifika alanlar, ilgili komisyonda değerlendirilecek” dedi.

Bununla ilgili özel bir sağlık kuruluşu tanımına gitmeyeceklerine dikkati çeken Şencan, mevcut sağlık kuruluşlarının yapacakları uygulamalara göre alt yapılarında düzenlemeye gideceklerini kaydetti.

Şencan, çalışma kapsamında akupunktur, hipnoz, hirudoterapi, refleksoloji, ozonla tedavi, mezoterapi, fitoterapi, homeopati, osteopati, kyropraktik, maggot ve apiterapi uygulamaları ile proloterapi ve kupa tedavisi konularında yönetmelikler çıkarılacağını söyledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Biyometrik kimliği SGK değil, hastaneler oluşturacak

Biyometrik kimlik oluşturmak için alınacak avuç izinin SGK tarafından değil, hizmet alınan ilk sağlık kuruluşu tarafından sisteme dahil edileceği açıklandı....

Kapat