Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Kasım 2013, Perşembe 14:52

Biyometrik kimliği SGK değil, hastaneler oluşturacak

Biyometrik kimlik oluşturmak için alınacak avuç izinin SGK tarafından değil, hizmet alınan ilk sağlık kuruluşu tarafından sisteme dahil edileceği açıklandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Antalya İl Müdürü Selim Erol, 1 Aralık 2013’ten itibaren tüm özel hastanelerde biyometrik kimlik doğrulama sistemine geçileceğini duyurdu. Erol, biyometrik kimlik oluşturmak için alınacak avuç izinin SGK tarafından değil, hizmet alınan ilk sağlık kuruluşu tarafından sisteme dahil edileceğini açıkladı.

Selim Erol, biyometrik kimlik doğrulama sistemine geçişle ilgili açıklama yaptı. Erol açıklamasında, 1 Aralık 2013 tarihinden itibaren tüm özel hastanelerde biyometrik kimlik doğrulama sistemine geçileceğini belirtti. Antalya’da konuyla ilgili bütün alt yapı çalışmalarının tamamlandığını ve vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için bütün önlemlerin alındığını ifade eden Erol, “Son dönemde özellikle basında çıkan haberler nedeniyle bir çok vatandaşımız il müdürlüğümüze gelerek biyometrik kimlik doğrulama işlemi yapmak istemektedir. Ancak bu işlem kurumumuzca değil, kişinin muayene için müracaat ettiği hastane bankolarında kurulan biyometrik kimlik doğrulama ünitelerince yapılacaktır.” dedi.

Erol, sağlık kuruluşlarında ilk muayene öncesinde yapılacak işlem için vatandaşlardan yanlarında TC kimlik numarası olan nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi bulundurmalarını istedi. Erol, vatandaşların 5 dakika sürecek bu işlemden sonra muayene olabileceğini söyledi.

Selim Erol, biyometrik kimlik doğrulama sistemine üniversitelere bağlı hastanelerde ise 1 Ağustos 2014 tarihine kadar geçileceği bilgisini verdi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kanser hastaları ağrı kesicilere ulaşamıyor

Avrupa Medikal Onkoloji Derneğininin, Küresel Opioid Politisakı İnisiyatifi (GOPI) Projesi çerçevesinde hazırladığı rapor, uyuşturucunun kötüye kullanılmasını engellemeyi amaçlayan kanunlar nedeniyle...

Kapat