Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Kasım 2013, Perşembe 13:36

Kanser hastaları ağrı kesicilere ulaşamıyor

Avrupa Medikal Onkoloji Derneğininin, Küresel Opioid Politisakı İnisiyatifi (GOPI) Projesi çerçevesinde hazırladığı rapor, uyuşturucunun kötüye kullanılmasını engellemeyi amaçlayan kanunlar nedeniyle dünya nüfusunun yarıya yakınının ağrı kesicilere erişiminin yeterli ölçüde olmadığını ortaya koydu.

Raporda, tüm dünyadaki milyonlarca kanser hastasının, kodein ve morfinin de aralarında bulunduğu ağrıların geçirilmesinde elzem olarak kabul edilen ucuz ilaçları temin edemediği vurgulandı. Rapor, dünyanın çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren 24’ü aşkın kanser örgütünün katkısıyla 100’ü aşkın gelişmekte olan ülkede yapılan bir araştırmaya dayalı olarak hazırlandı. Araştırma, kamu kuruluşları için çalışmayan doktorlara anket soruları gönderilmesi yoluyla yapıldı.

Raporu hazırlayan yazı heyetinin başkanı Nathan Cherny, dünyanın pek çok ülkesinde kanser nedeniyle ortaya çıkan ağrıyı kesici ilaçları elde etmenin “son derece güç” olduğunu söyledi. Cherny, bu ilaçlara kanserin yanı sıra palyatif bakım, doğum ve kronik ağrıların giderilmesinde de ihtiyaç bulunduğunun altını çizdi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İlaçlardaki yüksek tuz oranı sağlığı tehdit ediyor

İngiltere’de yapılan bir araştırma, milyonlarca kişinin kullandığı suda eriyen ağrı kesici ilaçlarda bulunan yüksek dozda tuzun sağlığı tehdit ettiğini ortaya...

Kapat